Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Wycinanka kurpiowska

Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, zrodziło się na Kurpiach w drugiej połowie XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiały okna oraz zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Gdy pojawił się na rynku tani, kolorowy papier, wycinankarstwo kurpiowskie przeżyło rozkwit. 

Panorama muzeum: Wycinanka kurpiowska - panorama 1

Wycinanka kurpiowska - panorama 1

Wystawa ukazuje historię powstania i rozwoju form kurpiowskiej wycinanki oraz biogramy i prace najwybitniejszych twórców kurpiowskich, dzięki którym ta dziedzina sztuki jest jednym z ważnych symboli regionu i jest znana także poza granicami kraju. Poznamy dokonania i prace wybitnych twórców kurpiowskich, takich jak: Czesława Konopka, Anna Kordecka, Anna Ropiak, Piotr Puławski, Apolonia Nowak, Czesława Kaczyńska, Wiesława Bogdańska i innych. Wystawa przybliża dziedzictwo niematerialne i sztukę wycinankarstwa kurpiowskiego, klasyczne formy wycinanek oraz wpływ wycinanki na współczesne wzornictwo i sztukę w regionie i w kraju. Wystawie towarzyszy katalog oraz dwie tyflografiki z wycinankami (dla osób niewidzących i niedowidzących).

Producentem wystawy jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wystawa powstała dzięki wsparciu ze strony Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „EtnoPolska 2020” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Autorami scenariusza wystawy są: Maria Samsel i Robert Andrzej Dul. Teksty do wystawy napisali: Maria Samsel, Robert Andrzej Dul i Alicja Mironiuk Nikolska. Na wystawie zaprezentowano fotografie i zbiory z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i kolekcji prywatnych. Autorem projektu graficznego wystawy i katalogu jest artysta grafik – Kamil Dąbrowski. Na wystawę składają się 42 plansze wielkoformatowe, z tekstami w języku polskim i angielskim. Na wystawie pokazano również najstarsze wycinanki ze zbiorów Muzeum w Łomży. Są one częścią dużego zespołu wycinanek zebranych przez Adama Chętnika. Kolekcję tę przekazała w darze, w 1996 roku, jego córka Teresa, w imieniu całej Rodziny.

Podczas zwiedzania wystawy można wyciąć własną wycinankę, a potrzeba do tego jedynie wyobraźni, papieru i nożyc, które kiedyś służyły przede wszystkim do strzyżenia owiec.

Panorama muzeum: Wycinanka kurpiowska - panorama 2

Wycinanka kurpiowska - panorama 2

Wystawa jest prezentowana w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży od 13 stycznia do 20 marca 2022 roku.

Robert Andrzej Dul

 

Grzegorz Gwizdon
wt, 04 stycznia 2022 14:14
Data ostatniej edycji: nie, 30 stycznia 2022 21:01:29

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę