Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pozostałe wiadomości

BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie sponsorowane jest przez Przedsiębiorstwo Ochrony "Purzeczko"
Łomża, ul. Nowa 3A

Dział etnograficzny

Wśród pierwszych eksponatów w dziale znalazło się kilkanaście XIX-wiecznych narzędzi i wyrobów kowalskich ocalałych z Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie, które zebrał Adam Chętnik jeszcze przed II wojną światową. Najcenniejszą kolekcją w zbiorach są ludowe drewniane świątki z XIX i początków XX w. Najliczniejsze są rzeźby przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego tzw. pasyje, umieszczane niegdyś w ołtarzykach domowych i na przydrożnych krzyżach, Chrystusa Frasobliwego i postacie świętych. Ozdobą kolekcji jest rzeźba św. Wawrzyńca pochodząca prawdopodobnie z XVII w., z nieistniejącej już kapliczki w Starej Łomży. Duży zbiór tworzą wycinanki z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej wybitnych twórczyń, m.in.: Rozalii Polak, Marianny Konopkowej, Czesławy Konopkówny, Anny Kordeckiej, Rozalii Trzcinki. Na uwagę zasługuje równierz kolekcja strojów ludowych, przede wszystkim z Puszczy Zielonej, odzwierciedlająca wszelkie zmiany zachodzące w ubiorach kobiecych od końca XIX w. aż po czasy współczesne oraz tkaniny "buronki", "płachty", dywany dwuosnowowe. Szeroko reprezentowane są zajęcia pozarolnicze i rzemiosło, głównie garncarstwo, kowalstwo i plecionkarstwo.

Autor zdjęć: Bolesław Deptuła

 
Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży

18-400 Łomża
ul. Dworna 22
tel./fax. (086) 2166487, 2162816

 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę