piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Strzelcy werbują

Jednostka Strzelecka 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej, ogłasza nabór, czyli dzień mobilizacji. Do „Strzelca” zgłosić się może każdy kto ukończył 16 lat i chce ćwiczyć musztrę, obsługę broni, sprzętu wojskowego i taktykę zieloną i czarną. - Dzień mobilizacji jest jedynym dniem w roku w Jednostce Strzeleckiej, w którym rozpoczyna się proces wcielania danej osoby w struktury organizacji – podkreśla chorąży Adam Perkowski, dowódca JS 1012 Łomża. Istniejąca od 22 lat łomżyńska jednostka jest częścią działającego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej ogólnopolskiego Stowarzyszenia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, kontynuatora tradycji „Strzelca” założonego przez późniejszego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Na początku zostaje przeprowadzony test sprawności fizycznej, który weryfikuje kondycję kandydata – podaje chorąży Adam Perkowski. - Jest on realizowany w formie marszu na wyznaczonym kilkukilometrowym odcinku trasy przebiegającym przez tereny leśne, w trakcie którego zespoły meldują  się na punktach kontrolnych i wykonują zadania postawione przez instruktorów Jednostki Strzeleckiej. Taktyka, ratownictwo na polu walki, terenoznawstwo, strzelanie, zadania wysiłkowe na mini torze przeszkód, elementy przetrwania to tylko część z czekających na kandydatów zadań.
Wszystko to odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy wywodzą się korpusu żołnierzy Wojska Polskiego, bo „Strzelec” ma być swoistym zapleczem polskiej armii.
- W naszej Jednostce Strzeleckiej został opatentowany ściśle określony tok szkolenia, w którego połowie nie może zostać wcielona kolejna osoba z powodu dużych zaległości – podkreśla dowódca JS 1012 Łomża. - Każda osoba decydująca się na podjęcie tego szkolenia zaraz po teście sprawności fizycznej zostaje przydzielona do drużyny szkolnej, w której szkoli się pod okiem dowódcy drużyny/instruktora przez okres 6 miesięcy, aż do momentu złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego i otrzymania pierwszego stopnia. W ciągu miesiąca odbywają się w zależności od etapu dwa szkolenia, polowe bądź bazowe, realizowane w weekendy. Podczas tego okresu rekrut zostaje zapoznany z podstawą wojskowego abecadła. Zajęcia są prowadzone m. in. z musztry, budowy broni, strzelania statycznego, topografii, łączności, technik zjazdów linowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyki w terenie otwartym oraz zurbanizowanym.
Kolejny etap strzeleckiego szkolenia obejmuje nie przymusowe szkolenia ogólnopolskie z taktyki zielonej, czarnej, ratownictwa pola walki (CLS), rozpoznanie ogólno-wojskowe, skoki spadochronowe oraz wyjazdy w góry. I choć wydawać by się mogło, że to typowo męskie zadania w łomżyńskiej Jednostce Strzeleckiej działa również drużyna żeńska „PLATER”, która także czeka na nowe kandydatki nie bojące się żadnych wyzwań.
- Prowadzimy również drużynę logistyczną, którą tworzą osoby wspomagające działalność jednostki transportem bądź doświadczeniem wojskowym. W te miejsce również przyjmujemy kandydatów – dodaje dowódca Perkowski.

Termin w którym odbędą się kwalifikacje dla kandydatów – 13 czerwiec 2015 r. Miejsce spotkania to parking przy Hurtowni Elektrycznej ELDOR, ul. Poznańska 125 (dawny Klub ATOM). Zapisów można dokonać bezpośrednio na stronie facebook JS 1012 Łomża lub pisząc e-mail: js1012@zs.mil.pl


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0