Strzelcy ślubują
Istniejąca od 22 lat Jednostka Strzelecka 1012 Łomża przyjęła imię 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Uroczystość odbyła się na Stary Rynek, w trakcie miejskich obchodów 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - Przyjęcie imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej jest dla nas wielkim wyzwaniem, któremu, mam nadzieje, podołamy – mówił chorąży Adam Perkowski, dowódca JS 1012 Łomża. Łomżyńska jednostka jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, kontynuatora tradycji międzywojennego Strzelca, którego założycielem i Komendantem był Marszałek Polski Józef Piłsudski. Podczas uroczystości 21 młodych ludzi z Łomży i Makowa Mazowieckiego złożyło przyrzeczenie strzeleckie, którego treść jest niemal niezmieniona od czasów Piłsudskiego i zaczyna się od zobowiązania: „przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie, niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi.”
Uroczystości „Strzelca” na Starym Rynku poprzedziły wystąpienia władz. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski i starosta Elżbieta Parzych mówili o doniosłości Konstytucji 3 Maja, o odwadze, mądrości i determinacji jej twórców, oraz o tym jakie nauki możemy dziś wyciągnąć ze związanej z ta konstytucja lekcji polskiej historii. Obecna na łomżyńskich uroczystościach Ewa Wojewódko, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w imieniu wojewody odczytała list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Strzelecka gromada
Kulminacyjnym momentem uroczystości na Starym Rynku było ślubowanie młodych strzelców i przyjecie przez Jednostkę Strzelecką 1012 Łomża imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej.
- Nasza jednostka zaś istniała w okresie międzywojennym i została reaktywowana w 1993 roku, czyli praktycznie od początku funkcjonowania Związku po II wojnie światowej – mówi chorąży Adam Perkowski. - Jest to organizacja młodzieżowa działająca pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i jako jedyna w kraju ma prawo noszenia munduru wojskowego. Do naszych głównych celów zaliczamy kształtowanie postawy patriotycznej, pogłębianie wiedzy związanej nie tylko z wojskiem i militariami, ale również propagowanie wśród młodzieży wartościowych, a jednocześnie aktywnych form spędzania wolnego czasu.
Strzelcy nie tylko z Łomży nawiązują wprost do organizacji powołanej w 1910 roku przez późniejszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Także rota ślubowania, którą na Starym Rynku w Łomży, na sztandar Narodowych Sił Zbrojnych, wypowiedziało 21 osób, jest prawie taka sama jak za czasów Marszałka.
- Przynależność do „Strzelca” to odpowiedzialność za Ojczyznę - mówiła Natalia Złotkowska, która wraz z 15 młodymi osobami z Łomży i 5 z Makowa Mazowieckiego, po półrocznym przygotowaniu powtarzała słowa roty przysięgi za dowódcą JS 1012 Łomża. - Przyrzeczenie jest naszym moralnym zobowiązaniem na całe życie, a mundur będzie noszony z dumą – dodawała.
- Dziś w Łomży strzelców mamy 48. Od ubiegłego roku obserwujemy większe zainteresowanie młodych ludzi naszą organizacją dlatego postanowiliśmy zrobić taką większą uroczystość przy okazji święta 3 maja na Starym Rynku – mówił chorąży Adam Perkowski. - W szeregi „Strzelca” można, za zgodą rodziców, wstąpić od 16 roku życia, ale organizacja jest otwarta także na starszych. Spotykamy się weekendy w siedzibie, którą mamy przy parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej. Ksiądz proboszcz Andrzej Popielski też jest strzelcem. Ćwiczymy musztrę, obsługę broni, sprzętu wojskowego i taktykę zieloną i czarną – to przede wszystkim w naszej bazie szkoleniowej w Szczepankowie. Naszymi instruktorami są zawodowi wojskowi – ja też jestem zawodowym żołnierzem, bo „Strzelec” - można powiedzieć - jest takim zapleczem armii – dodaje dowódca JS 1012 Łomża.
Strzelcy kultywują najlepsze wojskowe tradycje
I właśnie jako „zaplecze” armii Jednostka Strzelecka 1012 Łomża dziś przyjęła imię 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Pułk ten została sformowany w 1918 roku w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, a jej żołnierze wywodzili się z działającej pod zaborami Polskiej Organizacji Wojskowej, a korpus oficerski z Legionów Polski.
Żołnierze 33 Pułku Piechoty bohatersko walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku, a batalion zapasowy pułku bronił Łomży przed nacierającymi sowietami na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku. Także w czasie wojny obronnej 1939 żołnierze 33 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 18 Dywizji Piechoty walczącej w ramach SGO „Narew”, mężnie walczyli zatrzymując niemieckie natarcie pod Nowogrodem.
33 Pułk Piechoty formalnie został rozformowany po klęsce kampanii wrześniowej, ale do 2013 roku jego tradycje kultywował 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza. Po rozformowaniu tej jednostki zlikwidowano także Garnizon Łomża, a w mieście pozostały jedynie (wojskowe) Warsztaty Techniczne i Wojskowa Komenda Uzupełnień. Teraz kultywowanie pamięci po żołnierzach 33 pułku piechoty przejmują strzelcy z JS 1012 Łomża.