Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Tu jest Polska...

Główne zdjęcie
Major Krzysztof Rabek, Dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży

- O tym, że flaga jest symbolem narodu i państwa nas żołnierzy przekonywać nie trzeba. To symbol państwa, którego żołnierz ma bronić w każdej zaistniałej sytuacji – mówił major Krzysztof Rabek Dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży, podczas uroczystości podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś – 2 maja - obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a uroczystość zorganizowana w sobotni poranek przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp, na terenie jednostki wojskowej u zbiegu Alei Legionów i Alei Piłsudskiego, zainaugurowała majowe świętowanie w Łomży.

Na uroczystościach zjawiło się kilkadziesiąt osób: poseł, prezydent miasta, starościna łomżyńska,  komendanci policji, straży pożarnej, służby celnej, inspekcji transportu drogowego, wojskowi, kombatanci i m.in. dwóch (z 23) miejskich radnych.
Po uroczystym podniesieniu flagi na maszt dowódca warsztatów, maror Krzysztof Rabek podkreślał, że dzisiejszy dzień to dzień radosny i wesoły, ale także refleksyjny bo przypomina trudne okresy w dziejach ojczyzny. Przypomniał historię kształtowania się symboli i barw narodowych i okoliczności powstania, przed jedenastu laty, święta flagi RP.
Obecny na  uroczystościach poseł Lech Kołakowski podziękował wszystkim obecnym za to, że czczą święto barw narodowych. Także przypomniał historię i znaczenie biało-czerwonej jako symbolu wolnego kraju.  Mówił, że Polacy – także mieszkańcy Łomży - coraz chętniej wywieszają flagę i jest to powód do dumy.
- Tu jest Polska. Życzę aby ten dzień jednoczył nas przy wspólnym świętowaniu – mówił poseł Kołakowski.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślając, że data 2 maja nie jest przypadkową bo tego dnia w 1945 roku żołnierze polscy zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, a w czasach komunistycznych tego dnia biało-czerwone flagi pospiesznie zdejmowano przed zakazanym wówczas świętem Konstytucji 3 Maja. Prezydent przypomniał też, że tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Po przemówieniach, pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty oraz wmurowaną w budynek dawnych koszar wojskowych tablicą legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci z Teatrzyku Żywego Słowa Logos, a po uroczystości uczestnicy przeszli do klubu garnizonowego, gdzie w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą zakończenie II wojny światowej, zorganizowano debatę historyczną „U progu wolności?”

Dziś jeszcze w południe uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Starym Rynku, a po nim imprezy biegowe oraz Muzyczna Majówka, a o godzinie 18. finał XIII Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki i koncert Anatola Borowika „Wiara, Nadzieja, Miłość” (MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3)

Jutro, 3 maja 2015 r. przypada 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – święto narodowe. Miejskie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 zbiórką Pocztów Sztandarowych i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty (Pl. Papieża Jana Pawła II).
Później:
godz. 10:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Łomżyńskiej
godz. 11:30 – Uroczysta odprawa pocztów sztandarowych na Starym Rynku
- uroczystość nadania imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej Jednostce Strzeleckiej
- złożenie Przyrzeczenia Strzeleckiego
- koncert w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej
godz. 18:30 – „Chóralna Majówka” – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent, połączone chóry łomżyńskie (FKWL ul. Nowa 2)

Foto: Major Krzysztof Rabek, Dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży
Foto:
Foto:
Foto: Major Krzysztof Rabek
Foto:
Foto: Dzieci z Teatrzyku Żywego Słowa Logos
Foto:
Foto:
Foto: Pose na Sejm RP Lech Antoni Koakowski
Foto:
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę