Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

poniedziałek 11.04.2005

Kurier Poranny - Brawa i łzy Gazeta Wyborcza - Dotacje unijne dla ludzi

Kurier Poranny - Brawa i łzy
77 godzin w autokarze, doba w Rzymie. Tak spędziłem ostatnie dni wraz z pielgrzymami z Podlasia, którzy chcieli osobiście pożegnać Ojca Świętego.
Gdy tuż przed godz. 10 zabił dzwon w Bazylice św. Piotra tłum zamarł. Jeszcze chwilę wcześniej wszyscy rozmawiali, rozkładali flagi i transparenty albo szukali miejsca, by usiąść i odpocząć po nieprzespanej nocy. Teraz zapanowała kompletna cisza, przerywana tylko monotonnym głosem lektora, który w Radiu Watykan tłumaczył na polski treść mszy żałobnej.
Wszędzie są śpiwory, rozkładane krzesełka, butelkowana woda. Gdyby nie miejsce, majestatyczny Plac św. Piotra z górującą nad nim Bazyliką i skierowanymi w naszą stronę oknami papieskiego apartamentu, można by pomyśleć, że zaraz rozpocznie się koncert rockowy. Atmosfera pikniku szczególnie udzieliła się włoskiej parze, przy której znalazłem miejsce, by przykucnąć. On – Stefano – spał na rozłożonym kocu, jego żona czuwała, by nikt nie zajął im wywalczonego miejsca. Mnie i mojej towarzyszce, którą poznałem w autokarze z Białegostoku do Rzymu został skrawek. Stać trudno, o siedzeniu nie było nawet mowy.
A byliśmy wykończeni. Po 30 godzinnej podróży i nieprzespanych dwóch nocach marzyliśmy tylko o chwili odpoczynku. Tym bardziej, że ostatnie kilka godzin spędziliśmy stojąc w kolejkach zmierzających na plac.
więcej: Kurier Poranny - Brawa i łzy

Gazeta Wyborcza - Dotacje unijne dla ludzi
Podlasianie mogą już starać się o unijne pieniądze na walkę z bezrobociem, patologią, na aktywizację zawodową kobiet i kształcenie z Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie w skali kraju do wzięcia jest prawie 1,5 mld euro.
O tym, kto i w jaki sposób może ubiegać się o te pieniądze, można dowiadywać się w Regionalnym Ośrodku Szkoleniowym EFS, który niedawno powstał w Białymstoku. Dotychczas w całym kraju powołano 23 takie ośrodki, których zadaniem jest informowanie, pomoc w przygotowaniu wniosków i szkolenie, w jaki sposób skorzystać z tej puli pieniędzy.
- Powołanie ośrodków to szeroko zakrojona i bezpłatna pomoc instytucjom oraz firmom, które chcą skorzystać z tych pieniędzy - mówi Małgorzata Fijołek z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, dysponującej środkami unijnymi. - Chodzi o to, by ta pula nie przepadła.
Do tej pory większość dotacji z UE przeznaczana była głównie na inwestycje, natomiast EFS jest ukierunkowany na pomoc ludziom. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na aktywną walkę z bezrobociem, aktywizację zawodową kobiet, powszechne kształcenie i przeciwdziałanie patologii powstałej na skutek trwałego bezrobocia. Instytucje i firmy, które mają pomysł na taką pomoc, mogą składać wnioski w ramach EFS. Jak taki wniosek napisać, co robić, by pieniądze otrzymać - dowiedzieć się można właśnie w Regionalnym Ośrodku Szkoleniowym EFS, który w Białymstoku znajduje się przy Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa.
więcej: Gazeta Wyborcza - Dotacje unijne dla ludzi


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę