poniedziałek, 11 grudnia 2017 napisz DONOS@

Kara za mleko w ratach

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na rozłożenie na trzy lata kar za przekroczenie kwot mlecznych w kończącym się roku kwotowym dla podmiotów skupujących mleko - poinformowała PAP powołując się na służby prasowe Komisji Europejskiej. Zgodnie z ustaleniami państwa UE, które przekraczają dozwoloną kwotę produkcji mleka, będą musiały płacić kary finansowe, ale będą mogły rozłożyć kary ściągane od podmiotów skupujących mleko na trzy raty, płatne w ciągu trzech lat - do 30 września 2017 r. Od tych należności nie będą naliczane odsetki.

Decyzję tę uzasadniono „niskimi cenami mleka i trudnościami finansowymi w sektorze mlecznym”. Ma to złagodzić obciążenia dla producentów, którzy będą musieli zapłacić karę za nadprodukcję mleka w roku kwotowym od 1 kwietnia 2014 do końca marca 2015 r.

Według unijnych źródeł z szacunków wynika, że 13 krajów UE przekroczy dozwolone kwoty mleczne w tzw. roku kwotowym 2014/2015. Wśród nich jest Polska. Szacuje się, że nadprodukcja mleka w naszym kraju będzie na poziomie 7 proc., a kara wyniesie ok. 70 groszy za kg.

Od kwietnia 2015 r. produkcja mleka w Unii nie będzie już limitowana.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0