Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Strzaliński mówi „nie” dla becikowego

Wojewoda podlaski Marek Strzaliński uznał za nieważną uchwałę rady gminy w Nowych Piekutach, dotyczącą tzw. becikowego. Samorządowcy chcieli płacić po tysiąc złotych na każde urodzone w gminie dziecko. Tymczasem wojewoda w ramach uprawnień nadzorczych uchylił podjętą przez Radę Gminy uchwałę, bo jego zdaniem samorząd nie miał do tego stosownej podstawy prawnej.


Prawnicy wojewody uznali, że w ustawie o samorządzie gminnym, na której oparła swą uchwałę Rada Gminy w Nowych Piekutach, nie ma żadnych upoważnień płynących dla gminy w tej dziedzinie, a zatem samorządowcy nie mogli uchwalić „becikowego”.

Decyzja wojewody zaskoczony jest Wójt gminy Marek Kaczyński. Podkreśla, że decyzja nadzorcza wojewody, to ograniczenie samorządności. Jego zdaniem, w przepisach dotyczących działalności samorządu są zapisy pozwalające uchwalić taką jednorazową pomoc finansową dla matek nowo narodzonych dzieci.
Decyzję wojewody można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kaczyński nie wie jeszcze, czy samorząd to zrobi, bo liczy, że będzie możliwość podjęcia identycznej uchwały, ale opartej na innych podstawach prawnych.

Nowe Piekuty jako pierwsze w podlaskiem podjęły uchwałę o "becikowym". Samorządowcy chcieli płacić po tysiąc złotych jednorazowej pomocy dla matek nowo narodzonych dzieci.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę