Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Coraz więcej osób chce wiedzieć co zbierała o nich Służba Bezpieczeństwa PRL.

Od początku tego roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał już niemal 600 i przyjął niemal 400 wypełnionych druków o nadanie statutu pokrzywdzonego przez SB. To więcej niż łącznie w dwu poprzednich latach. Liczba wydawanych wniosków gwałtownie wzrosła po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina – czyli spisu około 240 tysięcy osób pojawiających się w archiwaliach IPN. Historycy podkreślają, że służby bezpieczeństwa komunistycznych władz Polski zbierały dużo i o wielu osobach. Do tego celu wykorzystywano nie tylko etatowych pracowników służb, cały aparat pezetpeerowski ale także tajnych współpracowników. Tylko w 1984 roku na terenie ówczesnego województwa łomżyńskiego TW było 870.

Historyk IPN dr Krzysztof Sychowicz podkreśla, że agenci byli wszędzie w każdej grupie społecznej czy zawodowej począwszy od rolników, robotników, poprzez pracowników administracji, nauczycieli, lekarzy, ludzi kultury i dziennikarzy...
Przez cały okres PRL tylko na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa było kilkadziesiąt tysięcy. SB werbowała agentów różny sposób. Niektórzy sami się zgłaszali inni byli szantażowani i “zmuszani” do współpracy. Ze swej strony SB tajnym współpracownikom zapewniała opiekę, a za przekazywane informacje wynagrodzenie pieniężne lub prezenty.
Historycy IPN podkreślają, że mimo iż znaczną część akt SB z tego terenu zniszczono na przełomie 89 i 90 roku to są oni w stanie stworzyć listę z nazwiskiem, datą urodzenia i imieniem ojca tajnych współpracowników SB. To paradoksalnie dzięki skrupulatności pracowników służb specjalnych PRL, którzy informacje o tajnych współpracownikach gromadzili w kilku miejscach jednocześnie.

Wniosek dla osób pokrzywdzonych przez SB o udostępnienie dokumentów z IPN
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę