niedziela, 17 lutego 2019 napisz DONOS@

Stary Rynek odsłania kolejne tajemnice historii Łomży

- Stary Rynek zmieniał swój zasięg na przestrzeni dziejów – twierdzi szef ekipy badawczej dr hab. Maciej Karczewski (lat 45), archeolog z Podlasko-Mazurskiej Pracowni Archeologicznej i wykładowca ochrony dziedzictwa kulturowego na wydziale historii Uniwersytetu w Białymstoku. - Odkryte przez nas fundamenty z głazów narzutowych pochodzą prawdopodobnie z końca XVII lub początku XVIII wieku. Oznacza to, że pierzeja północna biegła prawie pięć metrów bliżej środka placu niż obecnie. Szczęśliwie się stało, bo odkryliśmy ślady przeszłości Łomży jeszcze w dwóch innych miejscach...

Archeolog dr hab. Maciej Karczewski (fot. Łukasz Czech)
Archeolog dr hab. Maciej Karczewski (fot. Łukasz Czech)
Archeolog dr hab. Maciej Karczewski (fot. Łukasz Czech)
Archeolog dr hab. Maciej Karczewski (fot. Łukasz Czech)

Kiedy 5. czerwca pisaliśmy o tajemniczych pozostałościach jakiegoś domu lub domów na przedłużeniu ul. Rządowej w kierunku Woziwodzkiej przy Starym Rynku, archeolog dokumentalista Ewa Jurzysta (lat 28) z P-MPA informowała, że nie było w odsłoniętej ponad metr pod współczesną nawierzchnia śladów cegieł ani ceramiki. Dziś wiadomo już znacznie więcej.
- To jest główny winowajca - śmieje się z zadowoleniem dr hab. Maciej Karczewski, trzymając w ręce dość masywne, długości ok. 7 – 8 cm ucho od glinianego dzbanka. - Trochę szkoda, że nikt z budowniczych sprzed około trzech stuleci nie zgubił w tym miejscu jakiejś monety, co pozwoliłoby nam na dokładniejsze datowanie budowli... Jednak mamy dużo kawałków pokruszonej i potłuczonej cegły palcówki, którą dawni murarze wypełniali przestrzenie między głazami fundamentów. Na zachodzie Polski używano tego typu cegły do XIV – XV wieku, a na wschodzie, gdzie leży Łomża i Ziemia Łomżyńska, jeszcze do wieku XVI. Z takiej cegły gotyckiej zbudowano na początku XVI wieku Katedrę i zamek książęcy w Łomży, który miał przynajmniej jedna basztę murowaną, ceglaną. Cegły gotyckiej użyto podczas budowy domu na Starym Rynku wtórnie, po rozebraniu wcześniej innej budowli. Ciekawe, skąd się wzięły..., , być może, pochodzą właśnie z ruin zamku... Takie zamki jak w Łomży przestały w XVI wieku pełnić swoją rolę militarną. Kiedy rozwinęła się artyleria, powstawały zamki bastejowe, a potem bastionowe. Zamki, jakie budowali Krzyżacy i książęta mazowieccy, straciły funkcję obronną, mury z cegły były za słabe dla kul.
Archeolog bardzo chwali za solidność, czujność i bystrość oddelegowanych do wykopalisk pracowników z łomżyńskiej firmy Zieja: Mariana Zduńczyka (lat 50), który wypatrzył gliniane ucho dzbana, i Piotra Murawskiego (lat 23). Obaj są staranni i uważni podczas prac wykopaliskowych, które w poniedziałek przeniosą się na dwa rogi Starego Rynku: przy ulicy Radzieckiej i Kaznodziejskiej. Znów coś odkryli.
- Dopiszemy sporą kartkę dawnej, ale nieznanej historii Łomży, kiedy opracujemy i zinterpretujemy wykopaliska – zapewnia dr hab. Maciej Karczewski. 

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę