Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Grzyb gigant w Łomży

Główne zdjęcie
Purchawka olbrzymia w towarzystwie jabłek.
for. B. Deptuła (jesień 2004)

Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na działce Bolesława Deptuły na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy” w Łomży. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkością. Średnica purchawki sięga pół metra, a jej waga nawet ponad 10 kilogramów. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skale światową, w Łomży tym bardziej...

Zgodnie z encyklopedyczną wiedzą Calvatia gigantea - purchawka (kurzawka) olbrzymia jest grzybem kosmopolitycznym. Występuje na całym świecie, ale spotkać ją jest bardzo trudno. Ten unikatowy grzyb upodobał sobie jednak działkę przy ulicy Mickiewicza w Łomży. Jak podkreśla Bolesław Deptuła – jej właściciel - rośnie tu już od zawsze, a kilkunaście lat temu purchawek olbrzymich wyrosło siedem, tak że utworzyły coś na kształt okręgu. Jak się późnej dowiedział było to tzw. „czarcie koło”. Eksperci twierdzą, że coś takiego zdarza się raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Największą osobliwością purchawek olbrzymich jest jednak liczba wytwarzanych zarodników – w jednej purchawce może być ich 7 000 000 000 000. Jak podają Daniela i Stanisław Tałałajowie w książce pt. „Dziwy świata roślin” „obliczono, że gdyby z każdego zarodnika powstał owocnik, druga generacja utworzyłaby masę grzybów 800 razy większą od objętości kuli ziemskiej.”

Dodajmy, że purchawki olbrzymie są pod całkowitą ochroną - nie wolno go zrywać ani niszczyć!
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę