Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

piątek 4.02.2005

Gazeta Wyborcza - Odwołanie burmistrza Jedwabnego Gazeta Współczesna - Prezent od bociana Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści na start! Kurier Poranny - Łomża zamyka Wołomin

Gazeta Wyborcza - Odwołanie burmistrza Jedwabnego
Już po raz drugi nie rozpoczął się wczoraj proces o odwołanie burmistrza Jedwabnego Michała Chajewskiego. Tym razem zachorował pełnomocnik gminy
W sierpniu zeszłego roku burmistrz został prawomocnie skazany za jazdę po pijanemu. Dlatego też zgodnie z prawem powinien stracić swój mandat. O jego wygaśnięciu zdecydować mieli radni gminy Jedwabne. Ale postanowili inaczej. Jednogłośnie opowiedzieli się za pozostawieniem Chajewskiego na stołku burmistrza.
Wtedy do sprawy wkroczył wojewoda Marek Strzaliński.
- Wezwał radę do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu burmistrza i poinformował, że jeżeli w ciągu 30 dni tego nie zrobią, to on zarządzeniem zastępczym ten mandat wygasi - tłumaczy Anna Kwieśko, pełnomocnik wojewody.
Radni dalej nie podjęli stosownej uchwały, a wojewoda wydał zarządzenie o wygaśnięcie mandatu. Wtedy gminni radni odwołali się od jego decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Co więcej, podjęli kolejną uchwałę. W dniu, kiedy burmistrz jednak straciłby swój fotel, chcieli go powołać na stanowisko sekretarza gminy. Wojewoda uznał, że ta uchwała jest niezgodna z prawem i ją uchylił. Wtedy jego zarządzenie radni Jedwabnego ponownie zaskarżyli do WSA.
Wczoraj sąd miał zająć się obiema sprawami.
więcej: Gazeta Wyborcza - Odwołanie burmistrza Jedwabnego

Gazeta Współczesna - Prezent od bociana
Nowe Piekuty. Tysiąc złotych ”becikowego” zafundują w tym roku radni za każde urodzone w gminie dziecko. – Chciałem tym projektem wywołać dyskusję o przyczynach niżu demograficznego i to się udało – mówi Marek Kaczyński, wójt gminy. – W ten sposób włączamy się w nurt tworzenia polityki prorodzinnej.
Wczoraj radni gminy Nowe Piekuty bez specjalnych oporów przyjęli uchwałę w sprawie jednorazowej pomocy finansowej rodzicom nowo narodzonych dzieci. Tysiąc złotych otrzyma każda matka, która urodzi lub ”przysposobi” dziecko, a także ojciec samotnie wychowujący noworodka. Rada Gminy zdecydowała się na takie wsparcie ze względu na dramatycznie niską ilość urodzeń w ostatnim czasie. Na początku lat 90. w gminie, w której mieszka 4,3 tys. ludzi, przychodziło na świat ponad 70 dzieci, natomiast w ub. roku już o połowę mniej.
– Kiedyś mieliśmy w gminie pięć szkół podstawowych – wspomina wójt Kaczyński. – Teraz są tylko dwie. Kiedy zgłosiłem projekt wspomagania finansowego rodzin, wielu ludzi otworzyło oczy ze zdziwienia, bo dopiero teraz dostrzegło, że rodzi się tak mało dzieci. Mamy najniższy przyrost naturalny w powojennej historii Polski. A w mediach ciągle propagowany jest model rodziny z jednym dzieckiem i – co najwyżej – psem. Rodziny wielodzietne przedstawiane są jako zacofane.
więcej: Gazeta Współczesna - Prezent od bociana

Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści na start!
Już od 11 kwietnia kandydaci do podlaskich liceów, techników i szkół zasadniczych będą mogli składać podania do wybranych placówek. Rekrutacja potrwa do 6 lipca. W piątek podlaski kurator oświaty podpisze rozporządzenie określające szczegółowe zasady i terminy naboru do szkół ponadgimnazjalnych.
Tak jak i w ubiegłym roku, każdy uczeń III klasy gimnazjum będzie mógł złożyć dokumenty w trzech wybranych szkołach ponadgimnazjalnych. Placówki te będą przyjmować dokumenty od 11 kwietnia do 13 maja do godz. 15. Do 28 czerwca zaś, do godz. 12, uczniowie będą musieli donieść jeszcze kopie świadectwa oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu gimnazjalnego. 29 czerwca o godz. 15 zostaną ogłoszone listy przyjętych do klas I. Uczniowie, którzy znajdą swoje nazwiska na tych listach, będą mieli obowiązek potwierdzić, że podejmą naukę w tej szkole, co oznacza, że 30 czerwca lub 1 lipca (do godz. 15) będą musieli złożyć oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum w tylko jednej – wybranej przez siebie – placówce. 1 lipca o godz. 17 wszystkie podlaskie szkoły ponadgimnazjalne ogłoszą, ile jeszcze wolnych miejsc zostało im w klasach pierwszych i od 4 do 6 lipca będą przyjmowały podania od kandydatów, którzy chcieliby się na te miejsca ”załapać”. Ostateczne listy osób przyjętych do klas I zostaną ogłoszone 6 lipca o godz. 15.
więcej: Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści na start!

Kurier Poranny - Łomża zamyka Wołomin
Pod silną eskortą zamaskowanych funkcjonariuszy białostockiego Centralnego Biura Śledczego pojawił się wczoraj w Prokuraturze Okręgowej w Łomży 34-letni Robert R. Budynek opuścił jako podejrzany i zaraz trafił do aresztu.
Robert R. jest podejrzany o kierowanie zabójstwem, grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, handlem środkami odurzającymi oraz wymuszeniami.
Szef „mafii wołomińskiej" dowieziony został do Łomży z białostockiego aresztu, gdzie przebywa na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Wyszkowie już od jesieni 2003 roku. Sprawę przeciwko niemu – w związku z wcześniejszymi przestępstwami – prowadzi prokuratura w Ostrołęce. Jak się okazało, nawet pobyt za kratkami nie przeszkodził mu w kierowaniu swoimi podwładnymi.
– Na Robercie R. śledztwo się nie kończy. Nadal ma charakter rozwojowy – podkreśla Tadeusz Marek, szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży.
Przypomnijmy, że rozpracowywanie „Wołomina" łomżyńska prokuratura zaczęła w sierpniu ubiegłego roku, gdy w pobliżu wsi Radwany w gminie Szumowo zostały znalezione częściowo spalone zwłoki 31-letniego Adama Ch.
– Na podstawie dotychczasowych ustaleń można potwierdzić, że zbrodnia była wynikiem porachunków wewnątrz grupy wołomińskiej – mówi prokurator Tadeusz Marek, szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży.
więcej: Kurier Poranny - Łomża zamyka Wołomin

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę