Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Klub Myśli Patriotycznej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

- Wskutek egoizmu politycznego Polska została oddana w ręce zbrodniczego stalinizmu – mówił ks. bp Tadeusz Zawistowski podczas mszy św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w kościele pw. Krzyża Św. w Łomży. - Żołnierze Wyklęci, niezłomni bohaterowie, byli ścigani, prześladowani i mordowani przez władze komunistyczne, bo po wielkiej zdradzie mocarstw po drugiej wojnie światowej powiedzieli „nie”. Ponieśli ofiarę życia za wolność narodu, niepodległość państwa, które naród stworzył po 123 latach niewoli w 1918 r., i szacunek dla siebie. Po mszy św., odprawionej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja Klubu Myśli Patriotycznej z Łomży złożyła wieniec przed autentycznym słupem granicznym z granicy Polski i Litwy obok krzyża przy Centrum Katolickim.

Biskup Tadeusz Zawistowski podkreślał w długiej, półgodzinnej homilii, że Polska występując 1. września 1939 r. przeciw agresji hitlerowskiej była „sprzymierzona, lecz opuszczona w walce przeciwko barbarzyństwu, zaplanowanej zagładzie naszego narodu”. Biskup powoływał się na dokumenty historyczne, że po Żydach to właśnie Polacy mieli być drugim narodem do całkowitej likwidacji. Nauczał, że oba systemy totalitarne: hitlerowski i stalinowski sprowadzały człowieka do materii, „do piachu”. Żołnierze podziemia niepodległościowego zdawali egzamin w obronie Ojczyzny z honorem, „dla wartości tego, kim jest człowiek – nie ku nicości, ale ku wieczności”.
Przed słupem granicznym zebrani odśpiewali hymn państwowy, zaś delegacja Klubu Myśli Patriotycznej złożyła wieniec w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W imieniu inicjatorów Damian Getek odczytał krótką deklarację powołania Klubu Myśli Patriotycznej przy Stowarzyszeniu Nadzieja w Łomży. Klub miałby skupiać się na organizacji wykładów i dyskusji oraz lokalnych uroczystości patriotycznych.
- Mamy możliwość jako ludzie wolni mówić o naszej historii – przypomniał młodym i starszym zgromadzonym przy słupie granicznym ks. Radosław Kubeł. - Ta wolność zobowiązuje nosić nie tylko biało-czerwone naszywki z orłem. Bóg w sercu, a honor, uczciwość i dobroć w stosunkach z ludźmi. Współczesny patriotyzm to zdobywać wiedzę, rzetelnie pracować i dobrze postępować.
Inicjatywa powstania KMP pod opieką ks. Radosława Kubła zrodziła się na początku tego roku po spotkaniu autorskim z publicystą Rafałem Ziemkiewiczem. 
- Łomżyński Klub jest apolityczny, nie ma odniesień ani do partii politycznych, ani ruchów nacjonalistycznych – wyjaśnia ks. Radosław Kubeł. - To oddolna inicjatywa ponad 20 młodych ludzi w wieku od około 18 do 30 lat. Zależało mi, żeby ich aktywność nie poszła w kierunku szowinizmu, tylko promowania rocznic i symboli patriotycznych w naszym mieście. Głównymi celami Klubu są opieka nad grobami bohaterów niepodległościowych i Miejscami Pamięci Narodowej oraz zdobywanie wiedzy historycznej z naszej wspólnej przeszłości. Najbliższy wykład, który poprowadzi dr Łukasz Lubicz-Łapiński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, odbędzie się 17. marca o godz. 13.30 w Centrum Katolickim w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę