Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Bociany znowu nam się udały

279 młodych bocianów wykluło i wychowało się w tym roku na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. To mniej niż w ostatnich latach, ale zdaniem specjalistów i tak jest dobrze. Najwięcej młodych bocianów, bo aż 34 wychowywanych jest w tym roku w Lutostani.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi monitoring bociana białego prowadzi od 1999 roku. Obejmuje on ponad 7,3 tys ha od okolic Bronowa i Gaci aż po Łomżę. W tym roku stwierdzono, iż bocianie pary zasiedliły tu 113 gniazd. Jak podają specjaliści liczba gniazd zajętych przez pary lęgowe oraz liczba młodych w przeliczeniu na parę przystępującą do lęgu zależą w poszczególnych latach głównie od kondycji ptaków przybywających do Europy, a więc od warunków na zimowiskach i podczas wiosennej wędrówki. Zaś liczba młodych pomyślnie opuszczających gniazdo zależy przede wszystkim od warunków pokarmowych w pobliżu gniazd a także od warunków atmosferycznych. I w tym roku z wyliczeń pracowników Parku wynika, że osiadłe tu bociany wyprowadziły 279 młodych.  Daje to średnio prawie 3 młode na parę. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wychowało  się u nas 306 młodych bocianów, a dwa lata temu było ich 294, a trzy lata temu było ich „tylko” 207.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę