Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

czwartek 13.01.2005

Gazeta Wyborcza - Drogi. Międzynarodowa trasa pobiegnie przez Białystok Gazeta Współczesna - W oczekiwaniu na pieniądze Gazeta Współczesna - Kolekcja mundurów z Liwy

Gazeta Wyborcza - Drogi. Międzynarodowa trasa pobiegnie przez Białystok
Via Baltica będzie przebiegała przez Białystok, to decyzja nieodwołalna - zapewnił wczoraj w Białymstoku pełnomocnik rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad Jan Kurylczyk
Via Baltica jest solą w oku organizacji ekologicznych, które nie chcą jej wcale albo ?ądają, by wiodła przez Łomżę, bo wtedy ominie obrzeża Biebrzańskiego Parku Narodowego.
- Względy ekologiczne na pewno będą uwzględnione - mówił wczoraj minister Kurylczyk. - Ale nie ma odwrotu, trasa o znaczeniu międzynarodowym nie może ominąć tak ważnego ośrodka, jak stolica województwa.
Już w tym roku w ramach Via Baltiki rozpocznie się budowa obwodnicy Augustowa i modernizacja drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok - Sochonie. Już jest remontowany fragment Augustów - Sztabin, a na przyszły rok planuje się rozpoczęcie budowy obwodnic: Sztabina i Zambrowa.
- W roku 2013 będziemy mogli mówić o Via Baltice jako o drodze ekspresowej - podsumował wojewoda Marek Strzaliński.
więcej: Gazeta Wyborcza - Drogi. Międzynarodowa trasa pobiegnie przez Białystok

Gazeta Współczesna - W oczekiwaniu na pieniądze
– Do pracy przychodzę, ale nie wiem, jaki los mnie czeka – mówi jeden z pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łomży. Placówka wciąż nie ma podpisanej umowy na tegoroczne finansowanie jej działalności. Prezes zakładów spożywczych ”Bona” prowadzący WTZ przedstawił ich pracownikom i uczestnikom alarmujące pismo z informacją, że zawiesza działalność warsztatów.
Zaniepokojeni informacją rodzice uczestników warsztatów interweniowali u prezydenta Łomży. Organizowano spotkania z rodzicami, pracownikami i przedstawicielami ”Bony”.
– Przedstawiono nam aneks do umowy dotyczący finansowania naszej działalności w I kwartale br. – mówi Bogusław Niemczuk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łomży. – Z PFRON-u otrzymalibyśmy tylko 90 proc. pokrycia kosztów, więc w naszym budżecie zabrakłoby 10 tys. zł.
Dotychczas koszty utrzymania warsztatów w 100 proc. pokrywał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zasada finansowania ich działalności zmieniła się po wprowadzeniu w 2002 r. nowelizacji do ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Teraz PFRON pokrywa 90 proc. kosztów działalności warsztatów, a w najbliższych latach finansowanie to ma się obniżyć do 75 proc.
więcej: Gazeta Współczesna - W oczekiwaniu na pieniądze

Gazeta Współczesna - Kolekcja mundurów z Liwy
Wystawę mundurów niemieckich i pruskich oraz czapek wojskowych z przełomu XIX i XX w. można oglądać w siedzibie Regionalnej Izby Historycznej przy ul. Wojska Polskiego w Zambrowie. Kolekcja pochodzi z Muzeum Zbrojenia w Liwie, z którym RIH współpracuje od 3 lat.
– Wśród mundurów dominują kurtki huzarów pruskich szeregowych i podoficerów, ale zobaczyć można również kurtki innych rodzajów, w tym także frak mundurowy marynarki wojennej – mówi Jarosław Strenkowski, kierownik RIH. – Prezentowane są także czapki wojskowe: od czapki huzarów strasburskich po hełm stalowy wz 16.
Na wystawie są eksponaty z II poł. XIX i I poł. XX wieku. Głównie przedmioty będące na wyposażeniu armii pruskiej i niemieckiej. Atrakcją w dniu otwarcia była prezentacja kompletnego munduru żołnierza Wehrmachtu.
– Jestem pełna uznania dla organizatorów – mówi Marta Domicela Lewak, emerytowana nauczycielka z Zambrowa. – To bardzo dobry przejaw życia kulturalnego w Zambrowie.
Nowe pomieszczenia, które RIH otrzymało od władz powiatu kilka miesięcy temu, to szansa na rozwój.
więcej: Gazeta Współczesna - Kolekcja mundurów z Liwy

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę