Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Spełniło się marzenie biskupów łomżyńskich

- Jest to powód do zadowolenia, ale niech to będzie twórcze zadowolenie, które wyraża się w zastanawianiu się co by dobrego jeszcze można zrobić - mówił abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który dziś poświęcił nowe Muzeum Diecezjalne i Centrum Katolickie przy Szkołach Katolickich w Łomży. Oba obiekty, a także m.in posadzka w Katedrze, powstały w ramach realizowanego przez Diecezję Łomżyńską projektu współfinansowanego z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. - Dzięki Opatrzności Bożej, za pośrednictwem funduszu europejskich (…) powstało centrum, które potrzebne jest Łomży i regionowi – mówił biskup Stanisław Stefanek, który jako ówczesny ordynariusz łomżyński zaczynał realizację projektu. Z dotacji pochodziło 8 mln zł, pozostałe 1,5 mln wyłożyła diecezja.

Projekt realizowany był w ramach działań dotyczących rozwoju infrastruktury z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego. Znajdował się na tzw. liście indykatywnej RPO WP, czyli liście najważniejszych inwestycji w województwie. Obejmował wymianę posadzkę w nawie głównej i bocznych Katedry,  remont części zabytkowej, istniejącej sali widowiskowej  przy Liceum i Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz jej rozbudowę, a także  rozbudowę domu księży emerytów przy ulicy Giełczyńskiej, o muzeum diecezjalne.
- Muzeum ma powierzchnię około 500 metrów kwadratowych. Obecnie jest tam prezentowanych około 300 eksponatów - powiedział dyrektor placówki ks. Tomasz Grabowski.
Dolne pomieszczenia zajmują rzeźby sakralne oraz malarstwo pochodzące z obszaru diecezji, natomiast na pietrze zostało wystawione złotnictwo liturgiczne. Wśród najcenniejszych przedmiotów są dwie rzeźby Archanioła Gabriela i Maryi z grupy zwiastowania pochodzące z kościoła w Kleczkowie, a które datowane są na ok. 1500 rok, a ich autorstwo przypisane jest „warsztatowi” Wita Stwosza.
- Przechodząc przez Katedrę, Muzeum Diecezjalne można powiedzieć, że nasza diecezja, nasza Łomża nie ma się czego wstydzić – mówił biskup Janusz Stepnowski.
Przedsięwzięcie udało się dzięki pozyskanej przez diecezję dotacji z funduszy unijnych. Z tego źródła pochodziła kwota 8 mln zł, z 9,5 mln zł wartości całego przedsięwzięcia.
- To projekt z programu kultury i dziedzictwa narodowego, ale także edukacji i turystyki – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa.
To właśnie jemu “za wsparcie” kilkakrotnie podczas całej uroczystości dziękowali biskupi.
- Przy dobrej współpracy różnych podmiotów powstały rzeczy, które służyć mogą społeczeństwu – podsumował  Nuncjusz Apostolski w Polsce dodając, że - “jest to powód do zadowolenia, ale nich to będzie twórcze zadowolenie, które wyraża się w zastanawianiu się co by dobrego jeszcze można zrobić”.
Podczas uroczystości głos zabrał także biskup Stanisław Stefanek, który jako poprzedni ordynariusz łomżyński rozpoczynał realizację unijnego projektu. Podkreślał, że biskupi łomżyńscy od samego początku mieli marzenie, którego przez bardzo długo nie można było zreallizować “aby centrum miasta służyło mieszkańcom kościelnością, ale także wszelkimi innymi funkcjami”
- Fundusze europejskie pozwoliły nam to marzenie zrealizować – mówił biskup Stefanek.
W uroczystościach otwarcia i poświęcenia obiektów uczestniczyło wiele osób m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, instytucji. Uroczystego przecięcia wstęgi symbolicznie otwierając obiekty dokonali: m.in  abp Celestino Migliore, abp Edward Ozorowski, bp Janusz Stepnowski, bp Stanisław Stefanek, Jacek Piorunek, Mieczysław Czerniawski – prezydent Łomży i ks. Dariusz Dąbrowski – ekonom kurii odpowiedzialny za realizacje projektu. To ksiądz Dąbrowski obok księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego i nieżyjącego już księdza Ryszarda Napiórkowskiego, wymieniani byli jako główni realizatorzy projektu.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę