Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Akt oskarżenia przeciwko byłym: Prezydentowi i Zastępcy Prezydenta Miasta Łomży

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Łomży akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym: Prezydentowi i Zastępcy Prezydenta Miasta Łomży. Osobom tym zarzucono popełnienie w 2005 i 2007 roku dwóch przestępstw tzw. urzędniczych polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień w związku z oddaniem innej osobie niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa najpierw w najem, a następnie w użytkowanie wieczyste nieruchomości przy ul. Poligonowej w Łomży stanowiącej własność Miasta, czym działali na szkodę Miasta Łomża oraz przysporzyli korzyści majątkowej innej osobie tj. o czyny z art. 231§2 kk.

Nadto  Zastępcy Prezydenta Miasta Łomży Marcinowi S. zarzucono niedopełnienie w 2007 i 2008 roku ciążącego na nim obowiązku działania na rzecz i dobro Miasta Łomży, w ten sposób, iż zaniechał on nabycia na rzecz Miasta udziałów w nieruchomościach posiadanych przez osobę fizyczną wiedząc, iż objęte one są postępowaniem scaleniowym i przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele publiczne i chcąc, aby inna osoba dokonała przestępstwa nakłonił pracownika Urzędu Miasta do podrobienia podpisu osoby fizycznej na wniosku skierowanym do Prezydenta Miasta Łomży o wydanie zaświadczenia o celu przeznaczenia tychże działek i działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej  doprowadził 86-letnią kobietę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w ten sposób, iż wykorzystując błąd pokrzywdzonej co do świadomości wartości zbywanych udziałów oraz błędne przekonanie pokrzywdzonej, iż dokonuje przeniesienia własności na rzecz Miasta Łomża nakłonił w/w do  zawarcia umowy sprzedaży na jego rzecz i jego żony udziałów w nieruchomościach za kwotę 23.000 złotych podczas gdy ich wartość wynosiła 130 284 złotych w wyniku czego osoba fizyczna poniosła  szkodę w wysokości 107 284 złotych, czym działał również na szkodę Miasta Łomży i interesu publicznego tj. o czyn z art. 231§2 kk w zb. z art. 286§1 w zb. z art.18§2 kk w zw.  z art. 270§1 w zw. z art.12kk

Marcinowi S. zarzucono także, że w okresie od 28 kwietnia 2005 roku do 30 kwietnia 2009 roku ośmiokrotne złożył pisemne fałszywe oświadczenia majątkowe tj. o czyny z art. 233§1 i 6 kk.

Nadto oskarżono jednego z urzędników o podrobienie  podpisu osoby fizycznej na wniosku o wydanie zaświadczenia skierowanego do Prezydenta Miasta Łomży o celu przeznaczenia działek tj. o czyn z art. 270§1 kk.

Natomiast były Naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Łomży został oskarżony o to, że chcąc, aby jego podwładny dokonał czynu zabronionego polegającego na niedopełnieniu obowiązków nakłonił urzędnika zajmującego się rejestracją pojazdów do uwzględnienia wniosku z dnia 5.09.2008 roku o czasową rejestrację pojazdu marki Mazda CX-9 złożonego przez Marcina S. i wydania w oparciu o dokumenty sporządzone w języku angielskim decyzji o czasowej  rejestracji pojazdu, czasowego pozwolenia oraz tablic rejestracyjnych, podczas gdy przepisy prawa dopuszczały wydanie takiej decyzji po złożeniu wniosku wyłącznie przez właściciela pojazdu i przedłożenia przez niego dowodu własności pojazdu wraz z tłumaczeniem na język polski oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu czym działał na szkodę interesu  publicznego, tj. czyn art. 18§ 2kk w zw. z art. 231§1 kk

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Przestępstwo z art. 231§1 kk zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast art. 231§2 kk karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Przestępstwo z art. 270 §1 kk karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przestępstwo z art. 233§1 i 6  kk jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat.3

źródło: PO Białystok


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę