Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ks. Stepnowski: „Współpraca i współodpowiedzialność za Kościół”

Główne zdjęcie
Biskup nominat ks. Janusz Stepnowski

Biskup nominat ks. Janusz Stepnowski (lat 53), który ingres do Katedry w Łomży będzie miał 18. grudnia, po raz pierwszy spotkał się z reprezentacją łomżyńskiego duchowieństwa. W budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży odbyła się dziś kongregacja dziekanów w której uczestniczył także nowy ordynariusz łomżyński.

Biskup Stanisław Stefanek i biskup nominat ks. Janusz Stepnowski
Biskup Stanisław Stefanek i biskup nominat ks. Janusz Stepnowski

- Szczęść Boże wszystkim księżom dziekanom i tym, którzy pracują w łomżyńskiej kurii diecezjalnej – witał się z przybyłymi do kaplicy WSD biskup nominat, którego przedstawił ustępujący biskup ordynariusz. - To dla mnie pierwsze z Wami spotkanie, dlatego mówcie mi bez ogródek, co wam leży na sercu. W czasie spotkania nie ukrywajcie problemów i nie chowajcie ich pod dywan. Niedopowiedzenia i i ukrywanie prawdy do niczego nie prowadzą. Nie tylko ja mam odpowiedzialność za Kościół łomżyński: bez was w tej diecezji działać nie mogę. Dobra współpraca prowadzi nas, wiernych i nas wszystkich do Chrystusa.
Biskup nominat ks. Janusz Stepnowski podkreślił, że przez rok nie będzie dokonywał zmian w diecezji, lecz poświęci ten czas na przyjrzenie się działaniom lokalnego Kościoła. Dodajmy: jego rodzinnego Kościoła, gdyż pochodzi z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Przypomniał swoje zawołanie biskupie Gratia et Pax – Łaska i Pokój również podczas króciutkiej rozmowy z dziennikarzami przed zamkniętym dla mediów – oprócz katolickich - spotkaniem z księżmi dziekanami w sali konferencyjnej łomżyńskiego seminarium, którego sam też jest absolwentem z roku 1985.
- Chciałbym pozdrowić mieszkańców Łomży i okolic oraz mieszkańców Diecezji Łomżyńskiej – mówił ks. Stepnowski. - Zapraszam na mój ingres do Katedry 18. grudnia o godz. 16. Na pewno Katedra będzie pełna, ale będzie można zobaczyć relację w Telewizji Trwam, jeśli ktoś jest chory lub nie zdoła przybyć.
Nowy biskup zadeklarował wolę współpracy nie tylko z księżmi, ale i z władzami lokalnymi Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i całej diecezji: - W czym mogę, będę usłużny.
Zapytany o oczekiwania co do pracy w diecezji, stwierdził: - Moje oczekiwania to nadzieja: nieść nadzieję do wiernych Diecezji Łomżyńskiej, nieść łaskę do każdej rodziny, wspierać dobre inicjatywy i angażować się do wspólnego budowania.
Z kolei zapytany o priorytety na początku działalności w diecezji, odrzekł: - Trudno o priorytety. Najpierw trzeba zobaczyć, aby zadania wyznaczyć.
Biskup potwierdził, że konsekrować go będzie kardynał Marc Ouellet (Quebec, Kanada), prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, w której nominat pracował od roku 1989., zaś współkonsekrować będą: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore i przez poprzednie 15 lat biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek TChr.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę