Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

wtorek 21.12.2004

Gazeta Wyborcza - Przestrzeganie prawa czy zwykła nieżyczliwość? Gazeta Wyborcza - Złoty Kur na medal Gazeta Współczesna - Gdzie te oszczędności? Gazeta Współczesna - W obronie kupców

Gazeta Wyborcza - Przestrzeganie prawa czy zwykła nieżyczliwość?
Kupiłeś bilet ulgowy na autobus miejski, a podczas kontroli okazało się, że nie masz przy sobie legitymacji, która do niego uprawnia? Jeśli mieszkasz w Białymstoku - to spokojnie, masz trzy dni na - pozytywne dla siebie - wyjaśnienie tej sprawy. Ale jeśli jesteś z Łomży, i tak zapłacisz karę...
Pewni łomżyńscy maturzyści zapomnieli podstemplować legitymacje szkolne, co wyszło na jaw podczas kontroli biletów w autobusie miejskim. Za brak stempelka musieli zapłacić karę w wysokości 90 zł. Następnego dnia uczniowie pobiegli do sekretariatu, podstemplowali legitymacje i czym prędzej zanieśli je do firmy - na zlecenie MPK kontrolującej pasażerów - mając nadzieję, że mandat zostanie im darowany. Liczyli się z tym, że będą musieli jedynie zapłacić tzw. opłatę manipulacyjną. Na miejscu dowiedzieli się jednak, że karę trzeba zapłacić i żadnego "darowania winy" nie będzie.
W innych miastach - co sprawdziliśmy - takiego problemu nie ma. Również w Białymstoku, gdzie legitymację należy donieść w ciągu trzech dni i kara jest anulowana, bo - jak nam powiedziano w Zarządzie Dróg i Transportu - "idzie się na rękę pasażerom". Jedyna opłata, którą trzeba uiścić, to rzeczywiście opłata manipulacyjna w wysokości 10 zł.
Dlaczego w Łomży jest inaczej?
- Bo zakłady w innych miastach łamią prawo - mówi bez ogródek Marek Kossakowski, zastępca dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. - Prawo przewozowe nakazuje inne postępowanie i zatrudniona przez nas firma Mobit je stosuje.
więcej: Gazeta Wyborcza - Przestrzeganie prawa czy zwykła nieżyczliwość?

Gazeta Wyborcza - Złoty Kur na medal
Produkowane przez Browar Łomża piwo Złoty Kur zdobyło srebrny medal w Otwartym Konkursie Piw podczas XII Jesiennego Spotkania Browarników. Podczas trzydniowej imprezy w Płocku jury złożone z zawodowych degustatorów i przedstawicieli browarów oceniało walory smakowe i jakościowe piw. Jeszcze lepsza wiadomość nadeszła ze Stanów Zjednoczonych. Złoty Kur otrzymał na początku grudnia br. złoty medal w konkursie World Beer Championships, zorganizowanym w Chicago przez Beverage Testing Institute. Eksportowany do USA od maja br. Złoty Kur uzyskał w jego ocenie aż 90 na 100 możliwych do zdobycia punktów.
więcej: Gazeta Wyborcza - Złoty Kur na medal

Gazeta Współczesna - Gdzie te oszczędności?
– Nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, że nasza szkoła zostanie przeniesiona do innej – mówią Donata i Kamila, przedstawicielki samorządu uczniowskiego w Publicznym Gimnazjum nr 4 w Łomży. Wczoraj wraz z rodzicami i nauczycielami wystąpiły na konferencji prasowej zorganizowanej w obronie szkoły.
Komitet obrony szkoły powstał po tym, jak wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński przedstawił rodzicom wizję przeniesienia PG 4 do PG 3. Powołując się na czynniki ekonomiczne i demograficzne, uzasadniał konieczność reorganizacji sieci szkół. Rodzice znaleźli argumenty przeczące tej tezie.
– Koszt rocznego utrzymania ucznia w gimnazjum w Łomży to od 3,2 do 4,8 tys. zł. W naszej szkole wynosi 3,6 tys. zł, czyli mieścimy się na średnim poziomie – mówi Renata Balicka, członek komitetu obrony szkoły. – Koszt utrzymania budynku to 90 tys. zł rocznie, z czego szkoła wypracowuje 45 tys. zł za wynajem sal.
Rodzice policzyli też, ile miasto będzie musiało zapłacić za zorganizowanie dowozu uczniom do innych szkół. Ich zdaniem, dotyczy to 150 gimnazjalistów, a roczny koszt miesięcznych biletów autobusowych dla nich to 50 tys. zł.
– Gdzie więc tu ekonomia i oszczędność?! – pytali zdenerwowani rodzice.
więcej: Gazeta Współczesna - Gdzie te oszczędności?

Gazeta Współczesna - W obronie kupców
– Decyzja dotycząca budowy centrum handlowego została wydana z rażącym naruszeniem prawa – uważa Wojciech Winko z Rady Łomżyńskich Handlowców. – U zbiegu ks. Janusza i Zawadzkiej plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje ”kulturę z elementem gastronomii”.
RŁH prawie rok temu zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wszczęcie postępowania unieważniającego decyzję administracyjną prezydenta Łomży, dotyczącą warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu przy Zawadzkiej. Firmy Elpro i Stokrotka kupiły tam nieruchomość z zamiarem budowania sklepu. RŁH poprosiła ratusz o wypis z miejscowego planu zagospodarowania, z którego jasno wynikało, że nie uwzględnia takiej funkcji jak handel i usługi.
– Dlatego zwróciliśmy się do SKO – tłumaczy Winko. – Przez rok nie otrzymaliśmy jasnej odpowiedzi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił pogląd handlowców i nakazał łomżyńskiemu SKO ponowne rozpatrzenie sprawy.
więcej: Gazeta Współczesna - W obronie kupców


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę