Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

Wojsko przeformowywane...

1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza został przekazany z likwidowanej 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. Oficjalna uroczystość przekazania, z udziałem dowódcy Dywizji gen. bryg. Grzegorza Dudy, odbyła się w koszarach jednostki przy Alei Legionów w Łomży. - Jesteśmy świadkami uroczystości dla jednych smutnej, bo nasza Dywizja, decyzją Ministerstwa jest rozformowywana, ale jednostka w Łomży - i tu dobra wiadomość – jest przekazywana, a nie nie rozformowana – mówi generał. - Utrata ludzi tak dobrze wyszkolonych byłaby wielkim złem dla Rzeczpospolitej – dodawał. Przejmujący łomżyński batalion komendant 2 RBLog. płk Marek Kalwasiński, po uroczystościach mówił dziennikarzom, że w Łomży będą zmiany kadrowe, choć szczegółów zmian nie wyjawił. Ogólnie ma być mniej etatów żołnierzy zawodowych, a więcej dla pracowników cywilnych wojska.

1 Łomżyński Batalion Remontowy  im. płk Mariana Raganowicza sformowano w roku 2001 na bazie 15 Rejonowych Warsztatów Technicznych. Od 1 lipca znowu mają to być warsztaty...
Jak przypominał dowódca łomżyńskiego Batalionu, płk. Piotr Wolański to już kolejna zmiana w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na przestrzeni których, w dawnych koszarach 33 Pułku Piechoty przy Alei Legionów w Łomży, funkcjonuje wojsko. W roku 1953 sformowano tu 33 Szkolny Batalion Młodszych Specjalistów Remontu Traktorów przekształcony następnie w 33 Szkolny Batalion Naprawy Traktorów, 33 Szkolny Batalion Ciągników Gąsienicowych, 33 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Samochodowych, 107 Okręgowe Warsztaty Remontu Konserwacyjnego Pojazdów Kołowych. 1 lipca 1996 roku utworzone zostały 15 Rejonowe Warsztaty Techniczne, które w 2001 roku przekształcono w 1 Batalion Remontowy.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że czekają nas zmiany, ale przecież to żołnierska służba – mówił płk. Wolański dziękując żołnierzom i pracownikom za dotychczasową bardzo dobrą pracę.
- Z ubolewaniem przyjęliśmy informację o rozkazie rozformowania 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki – mówił płk Marek Kalwasiński  komendant 2 RBLog przejmując od generała Grzegorza Dudy m.in. łomżyński batalion. - Z przyjemnością i ze szczęściem przyjmuje tak dobrze wyszkolonych żołnierzy – dodawał. 
W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele instytucji łomżyńskich. Poseł Lech Kołakowski (PiS) mówił, że źle się stało, że rządy RP już wcześniej zlikwidowały jednostki wojskowe w Łomży i Czerwonym Borze, i że liczy iż ta reorganizacja nie zakończy się całkowitą likwidacją łomżyńskiego wojska. Podobnie wypowiadał się także Beniamin Dobosz, zastępca prezydenta Łomży, który mówił: nie chcemy traktować dzisiejszej uroczystości jako uroczystości pożegnalnej”.
Pytany po uroczystościach przez dziennikarzy o przyszłość jednostki płk Marek Kalwasiński  komendant 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie, przyznawał, że zmiany organizacyjne w łomżyńskiej jednostce będą. Ma być mniej etatów żołnierzy zawodowych, a więcej dla pracowników cywilnych wojska.
- Nie mogę teraz określić, czy to będzie 30 etatów  żołnierskich mniej, a 50 pracowniczych więcej – mówił płk. Kalwasiński, dodając, że prace nad tym trwają, i że ta reorganizacja zakończy się do końca roku.
Nieoficjalnie mówi się, że liczebnośc łomzyńskiej jednostki zmniejszy się ze 100 do około 50 żołnierzy.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę