Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Jutro pogrzeb księdza Obrembskiego

Główne zdjęcie
Ks. Józef Obrembski (w środku) i Hanka Gałązka (po lewej) (fot. archiwum, 2007 rok)

W wieku 105 lat w zmarł w Mejszagole na Wileńszczyźnie ks. Józef Obrembski. Urodził się w Skarżynie Nowym koło Zambrowa. Do Wilna przyjechał, gdy miał 20 lat. Tu ukończył seminarium duchowne, tu dostał też swoją pierwszą parafię – w Turgielach pod Solecznikami. Od 1950 roku był proboszczem w Mejszagole. W najbliższą niedzielę obchodziłby 79. rocznicę święceń kapłańskich. Był jednym z symboli polskości na Litwie. Prawdziwą legendą i autorytetem moralnym dla tysięcy Polaków.

Pogrzeb księdza Józefa Obrembskiego odbędzie jutro (w piątek) o godz. 16.00 czasu miejscowego. Żegnać Go będą tysiące litewskich Polaków, dla których był symbolem walki o polskość.
- On dla Polaków na Wileńszczyźnie był pierwszym po Janie Pawle II – mówi Hanka Gałązka, prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. - Była to wielka osoba, wielki patriota, wielki człowiek. Dla niego zawsze najważniejsze były wiara, prawda i ojczyzna – mówi Gałązka, która śp. księdza Obrębskiego znała od około 10 lat. - Odwiedzałam go dwa razy do roku. On wiedział, że jestem z Łomży i pokazywał na wiszący w jego pokoju portret ks. biskupa  Stanisława Kostki Łukomskiego (Biskup Łomżyński w latach 1926-48).      
Hanka Gałązka dodaje, że wśród Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, jeszcze za życia księdza Obrembskiego były plany aby go nazwać patronem Wileńszczyzny.
- Od kilku lat jest on już patronem szkoły w  Mejszagole. Jej sztandar ufundował Łomżyński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - przypomina Gałązka.

Na postać księdza Józefa Obręmbskiego zwracał uwagę kapłanom diecezji łomżyńskiej ks bp. Stanisław Stefanek podczas Mszy świętej sprawowanej w tym roku w Wielki Czwartek w Katedrze. Biskup stawiał ks. Obrembskiego jako przykład dobrego kapłana.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę