Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

wtorek 30.11.2004

Gazeta Współczesna - Zaorać Zambrów!!! Gazeta Współczesna - Wielkie rozczarowanie Gazeta Współczesna - Będzie pięknie

Gazeta Współczesna - Zaorać Zambrów!!!
– Nie będę miał pretensji, gdy zarząd województwa albo radni uznają, że Zambrów powinien zostać zaorany – mówi Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa. – Wtedy będę składał wnioski o zalesianie. Ale muszę wiedzieć, że jest to podyktowane interesem regionu.
W ciągu ostatnich pięciu lat, od czasu gdy radni sejmików i członkowie zarządu województwa zaczęli decydować o podziale pieniędzy w regionie, Zambrów otrzymał zaledwie 2 mln zł dofinansowania. To 400 tys. zł rocznie – dla miasta, które w każdym budżecie przeznacza ok. 7 mln zł na inwestycje, to tyle, co nic. Gdyby samorząd opierał się na pieniądzach z zewnątrz, nie miałby basenu, zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, przebudowanego układu komunikacyjnego w centrum miasta.
– W tym roku z kontraktu wojewódzkiego powiat zambrowski jako jedyny nie otrzymał ani grosza – nie kryje rozgoryczenia Dąbrowski. – Piszemy wnioski oceniane wysoko przez ekspertów, a nie dostajemy nic. Nie ma czytelnych kryteriów ani dobrej woli. Bo gdyby była, znalazłyby się pieniądze i dla Zambrowa, i dla innych samorządów.
Najbardziej rażącym przykładem niejasności kryteriów jest ostatni podział pieniędzy na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Projekt Zambrowa zyskał w opinii ekspertów punktową ocenę 95,2 (w sześciu z ośmiu kryteriów ocenę maksymalną), podczas gdy projekt samorządu Suwałk 71, Łomży 64,6, a Kurii Ełckiej 63. Ale dofinansowane zostały remonty kamienic w Łomży i Suwałkach. Zambrów został skreślony. Remont kamienic wygrał z 400 nowymi miejscami pracy.
więcej: Gazeta Współczesna - Zaorać Zambrów!!!

Gazeta Współczesna - Wielkie rozczarowanie
Już wiadomo ile pieniędzy będzie na stypendia dla uczniów i studentów. Powołane przez starostwa komisje stypendialne mają trudny orzech do zgryzienia. W jaki sposób podzielić pieniądze, których jest za mało? Samorządowcy wzruszają ramionami.
Starostwo w Grajewie wnioskowało o prawie 400 tys. zł na stypendia dla uczniów i 562 tys. zł – dla studentów. Przyznane kwoty to namiastka potrzeb. Powiat otrzymał 211 tys. zł przeznaczonych dla uczniów i tylko 61 tys. zł na stypendia dla studentów.
– Środki finansowe, jakie otrzymaliśmy na realizację programów stypendialnych są bardzo małe, w szczególności w przypadku stypendiów akademickich, gdzie otrzymaliśmy 9 razy mniej niż wnioskowano – mówi Piotr Milewski, naczelnik wydziału spraw społecznych w grajewskim starostwie. – Z całą pewnością nie wszyscy, którzy spełniają kryterium dochodowe 300 zł na osobę w rodzinie, otrzymają stypendia.
Gdyby przyznać pieniądze dla wszystkich spełniających kryteria, wówczas uczeń otrzymałby 56 zł na miesiąc, a student – 30 zł.
więcej: Gazeta Współczesna - Wielkie rozczarowanie

Gazeta Współczesna - Będzie pięknie
Dziewięć budynków przy ul. Długiej, Dwornej, Krótkiej i Sienkiewicza zostanie w przyszłym roku odnowionych. Samorząd otrzymał prawie 5 mln zł na renowację zaniedbanych domów.
Pieniądze pochodzą z programu rewitalizacji terenów miejskich, o które m.in. ubiegał się samorząd Zambrowa, chcąc zagospodarować dawną tkalnię Zamteksu. Dofinansowanie, w wysokości 4,9 mln zł to 75 proc. kosztów inwestycji. Resztę samorząd wyłoży z kasy miejskiej.
Domy objęte programem rewitalizacji, to zwykłe bloki mieszkalne, a nie zabytki. Wiele z nich jest zaniedbanych, bo przez lata w blokach komunalnych nie prowadzono remontów, a samorząd ma ograniczone możliwości nadrobienia zaległości z kilku dekad. Teraz może się to zmienić, m.in. za sprawą pieniędzy unijnych.
– Rewitalizacja polega na przywracaniu znaczenia obszarom zdegradowanym – tłumaczy Marcin Sroczyński, wiceprezydent Łomży. – Te domy budowano kilkadziesiąt lat temu, straciły już swą funkcjonalność.
Dodatkowo w mieście powstają nowoczesne centra handlowe. Starówka przestaje być miejscem najczęściej odwiedzanym przez klientów. Trzeba myśleć o nowej jej funkcji, a także podwyższeniu standardów znajdujących się tam lokali, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych.
więcej: Gazeta Współczesna - Będzie pięknie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę