Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Ptaki nad Narwią i Biebrzą pod jeszcze większą ochroną

Główne zdjęcie
Norka Amerykańska

Dwa nasze parki narodowe Narwiański i Biebrzański znalazły się w grupie pięciu Polskich Ostoi Ptaków, w których realizowany będzie specjalny program ochrona ptaków wodnych i błotnych. W przypadku Biebrzańskiego PN główne zadania będą koncentrowały się na aktywnej ochronie kolonii lęgowych tych ptaków w basenie południowym Biebrzy w okolicach wsi Mścichy – Burzyn.

Program w ramach projektu LIFE09 realizowany będzie we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków z siedzibą w Białowieży. Jak podaje park zakres działań obejmuje: kontrolę liczebności norki amerykańskiej, aktywną ochronę kolonii poprzez wygrodzenie, monitoring sukcesu lęgowego ptaków w kolonii Brzostowo oraz wykup gruntów na rzecz Skarbu Państwa (80 ha). Pastwiska i łąki nad Biebrzą w okolicach Brzostowa mają bardzo wysoką wartość przyrodniczą w skali całego kraju i Europy. Niestety nie wszystkie złożone tu przez chronione gatunki ptaków jaja mają szansę aby wykluły się z nich pisklęta. Z danych prowadzonego w ubiegłym roku monitoringu ptaków siewkowych wyraźnie widać wpływ wysokiej wody na sukces lęgowy ptaków wodno-błotnych gniazdujących w okolicach Brzostowa. Monitorowano m.in. gniazda 3 gatunków ptaków: czajki, rycyka oraz krwawodzioba.
W przypadku czajki zniszczeniu uległo łącznie 86% gniazd, z czego z powodu zatopienia jaj aż 52%, podobnie w przypadku gniazd krwawodzioba 49%. Straty w skutek zalania wodą w gniazdach rycyka wyniosły 34%.
Dodajmy, że w latach 2009-2011 w okolicach Brzostowa prowadzony jest też projekt ograniczania wpływu norki amerykańskiej na liczebność gniazdujących tu ptaków siewkowych. Naukowcy planują zredukować liczebności populacji tego ssaka poprzez aktywne wyławianie osobników  gatunku w terenie. Oczekuje się, iż działanie to wpłynie pozytywnie na liczebność populacji ptaków.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę