Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Mniej pieniędzy na zwalczanie bezrobocia

W tym roku różnymi formami pomocy w znalezieniu zatrudnienia w podlaskim zostanie objętych 10 tys. osób. To niemal 1/4 tego co w ubiegłym roku. Wszystko przez znacznie mniejsze środki jakie na zwalczanie bezrobocia będzie można skierować. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku przedstawiono Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w 2011 roku.

Z dokumentu wynika, że z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, w tym roku będzie tylko nieco ponad 59 mln zł, podczas gdy rok temu było to 170 mln zł. Ważnym źródłem finansowania projektów z zakresu rozwoju zasobów ludzkich będzie Program
Operacyjny Kapitał Ludzki. Zgodnie z zatwierdzonymi Planami Działań dla poszczególnych
Priorytetów PO KL na 2011 r. województwo podlaskie będzie dysponowało w tym zakresie kwotą rzędu 267 mln zł. Niemniej jak czytamy w dokumencie „ostateczna wysokość nakładów na finansowanie działań będzie zależała od aktywności projektodawców i zawartości merytorycznej projektów zgłaszanych na szczeblu wojewódzkim i krajowym, do dofinansowania z EFS oraz rezerwy środków FP pozostających w dyspozycji Ministra Pracy i Polityki Społecznej.” Nawet zakładając, że wszystkie te środku udałoby się wykorzystać to i tak na pieniędzy na realizację celów związanych z zatrudnieniem, z różnych źródeł, w tym roku byłoby o ok. 45 mln mniej niż w 2010 roku.    
Tymczasem stopa bezrobocia w województwie wynosi 14,3 proc. i – co od dawna się nie zdarzyło -  jest wyższa niż średnia w kraju o 0,9 proc. (dane na koniec lutego br.). Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w powiatach grajewskim - 22,3 proc., sejneńskim - 21,6 proc. i kolneńskim - 20,3 proc. Najniższe bezrobocie zarejestrowano w powiatach siemiatyckim - 8,5 proc., wysokomazowieckim - 9,2 proc. oraz bielskim - 9,6 proc.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę