Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

poniedziałek 22.11.2004

Gazeta Współczesna - Murem za Chajewskim Gazeta Współczesna - Zambrów za burtą Gazeta Współczesna - Uwaga! Pieszy! Gazeta Wyborcza - Już dziś pierwszy egzamin w ramach próbnych matur Gazeta Wyborcza - Wojciech Siemionek nowym baronem SLD

Gazeta Współczesna - Murem za Chajewskim
Radni Jedwabnego jednogłośnie postanowili zaskarżyć zarządzenia wojewody podlaskiego zakazujące pełnienia funkcji sekretarza burmistrzowi Michałowi Chajewskiemu, który stracił posadę po wyroku za jazdę pod wpływem alkoholu.
Radni wskazali, że wniosek burmistrza w sprawie obsadzenia stanowiska sekretarza opatrzony jest datą 10 sierpnia, a więc sprzed uprawomocnienia się wyroku skazującego. Natomiast podstawą decyzji wojewody było przekonanie, że burmistrz, przedstawiając radnym uchwałę, nie miał już do tego uprawnień. Radni odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zaskarżą też postanowienie wojewody w sprawie wygaśnięcie mandatu burmistrza z powodu prawomocnego wyroku.
więcej: Gazeta Współczesna - Murem za Chajewskim

Gazeta Współczesna - Zambrów za burtą
400 miejsc pracy mogło powstać w Zambrowie dzięki pieniądzom z unijnego programu rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Regionalny Komitet Sterujący, który rekomenduje wnioski zarządowi województwa, uznał, że ważniejsze jest wyremontowanie w Suwałkach zabytkowej kamienicy, utworzenie centrum szkoleniowego Diecezji ełckiej, odnowienie kilku bloków na łomżyńskiej Starówce. – To wielki skandal – nie kryje wzburzenia burmistrz Zambrowa. – Pieniądze z Unii powinny iść na zwiększenie konkurencyjności regionu.
– Jeśli to decyzja ostateczna, wynosimy się z Zambrowa – zareagowali natychmiast dwaj przedsiębiorcy, których samorząd Zambrowa przez półtora roku przekonywał, że warto rozpocząć w mieście produkcję.
Decyzja Regionalnego Komitetu Sterującego, rekomendująca zarządowi województwa do dofinansowania ze środków unijnych wnioski samorządów Łomży, Suwałk i Ełckiej Kurii z pominięciem Zambrowa – zaskoczyła wszystkich. Nawet członków RKS-u. W dyskusji pomysł utworzenia z dawnej tkalni Zamteksu czynnej hali produkcyjnej został oceniony bardzo wysoko. Zyskał też najwyższe noty ekspertów (95,5 na 100 punktów). Spełniał wszystkie wymogi programu rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich poprodukcyjnych i powojskowych. Dodatkowo – dawał szansę na długofalowe zatrudnienie jednej piątej zambrowskich bezrobotnych.
– To projekt bardzo miastu potrzebny – przyznaje Lech Pilecki, zasiadający w RKS-ie prezes Podlaskiego Klubu Biznesu.
więcej: Gazeta Współczesna - Zambrów za burtą

Gazeta Współczesna - Uwaga! Pieszy!
Spektakularną akcję pod kryptonimem „Pieszy” przeprowadzili w miniony czwartek policjanci z powiatu grajewskiego. Wykorzystali oni wszystkie dostępne działania: upomnienia słowne, mandaty, apele przez megafon, ulotki.
W czwartkowej akcji wzięło udział 26 policjantów z sekcji ruchu drogowego i prewencji.
– Naszym celem było ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych – mówi kom. Bogdan Hirniak, naczelnik sekcji ruchu drogowego. – Działania, jakie zostały przeprowadzone, były ukierunkowane na poprawę stanu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W ciągu dwóch dni policjanci skontrolowali 183 pojazdy, 94 pieszych i 14 rowerzystów. Mandatami karnymi ukarano 10 kierujących pojazdami, 15 pieszych i 1 rowerzystę. Pouczono 77 kierujących i 57 pieszych.
Podczas działań policjanci wykorzystali megafony na radiowozach, głośno upominając naruszających zasady ruchu. Działanie to okazało się niezwykle skuteczne i robiło wrażenie, zwłaszcza na przechodniach.
W związku z akcją policja opracowała i wydała ulotki informacyjne. Funkcjonariusze będą je teraz rozdawać podczas codziennej służby na drodze.
więcej: Gazeta Współczesna - Uwaga! Pieszy!

Gazeta Wyborcza - Już dziś pierwszy egzamin w ramach próbnych matur
Dziesięć tysięcy uczniów trzecich klas ogólniaków i liceów profilowanych pisze dziś egzamin z języka polskiego. Zaczęła się generalna próba przed nową maturą
Próbna matura potrwa dwa tygodnie. Zakończy się szóstego grudnia egzaminem z matematyki. Dziś sprawdzian piszą niemal wszyscy podlascy licealiści - uczniowie 110 szkół. Gorączce prób oparły się tylko nieliczne. Wśród nich - białostockie III LO. Tam młodzież pisała egzamin pod koniec ubiegłego roku szkolnego.
- Nie przygotowywałam się, bo i po co? - mówi Kasia, trzecioklasistka z I LO. - Zobaczę, jak wygląda test, jak sobie z nim poradzę, czy wystarczy mi czasu. Wtedy będę wiedziała, czego się spodziewać i czego się uczyć do prawdziwego egzaminu. Poza tym polski zdam na pewno. Gorzej może być z angielskim.
Wcześniejsze badania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dały jednak zupełnie inne wyniki. Wiosną OKE przeprowadziła pilotażowe egzaminy w jednym z powiatów naszego województwa. Sprawdziany były wyłącznie na poziomie podstawowym, a i tak pozytywną ocenę ze znajomości języka ojczystego dostało zaledwie czterech na dziesięciu uczniów. Zdaniem Heleny Sutyniec, dyrektor OKE, maturzyści nie opanowali zadowalająco podstawowych umiejętności. Generalnie czytanie szło im lepiej niż pisanie, ale i to ostatnie wypadło słabo.
- To młodzież wychowana na SMS-ach - narzekała Sutyniec.
więcej: Gazeta Wyborcza - Już dziś pierwszy egzamin w ramach próbnych matur

Gazeta Wyborcza - Wojciech Siemionek nowym baronem SLD
Wojciech Siemionek, 52-letni prawnik z Białegostoku, został w sobotę wybrany nowych szefem podlaskiego SLD. Wybory szły dość opornie i zdaniem większości delegatów, zabrakło w nich wyrazistego lidera
Sobotni zjazd wojewódzki SLD odbywał się w atmosferze absurdalnego, wisielczego humoru. Cieniem położyło się na nim zawieszenie w prawach członka byłego szefa białostockiej organizacji Mikołaja Parfieniuka. Przypomnijmy - Parfieniuk stanął na czele białostockiego SLD pod koniec października. Zdaniem wielu działaczy władzę przejęła wtedy "spółdzielnia", która miałaby zadecydować również o tym, co stanie się w organizacji wojewódzkiej.
Problem w tym, że w międzyczasie wyszły na jaw długi Parfieniuka - okazało się, że nowy szef najmował pomieszczenia w szpitalach, za które nie płacił czynszu. Mediom tłumaczył, że to długi jego wspólnika - przeszło 80-letniego ojca. Pod naciskiem kolegów Parfieniuk musiał jednak zrezygnować z funkcji, a władze krajowe, zawieszając go, odebrały mu tym samym mandat delegata na zjazd.
(...)Na stanowisku szefa podlaskiego SLD od kilku miesięcy trwał wakat. Władze krajowe zabroniły łączenia stanowisk w strukturach z posadami w administracji państwowej, więc szefostwa zrzec się musiał podlaski wojewoda Marek Strzaliński. Jego obowiązki przejął Eugeniusz Berezowiec, burmistrz Bielska Podlaskiego.
Kandydatów na to stanowisko zgłoszono w sobotę aż pięciu. Poza Siemionkiem startowali także: Janusz Kochan - radny białostocki, były szef białostockiego SLD, kojarzony właśnie z Parfieniukiem, Anatol Borowik - szef gabinetu wojewody, Berezowiec, a także Krzysztof Zaręba z Zambrowa. I przy tej okazji nie zabrakło "żartów". Kochan z udanym przerażeniem przyznawał, że ma długi, Siemionek z kolei tłumaczył, że nie ma nałogów. Kandydat na sekretarza Edward Bielak za to przyznał się do mandatu za przekroczenie prędkości...
więcej: Gazeta Wyborcza - Wojciech Siemionek nowym baronem SLD

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę