Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Zdmuchnęło jelenia... z ratusza

Czwartkowy wiatr zwiał nam z ratusza herb z jeleniem. Gdyby nie ten herb, nie brak prądu w niektórych częściach miasta i tu i ówdzie pozrywanymi niewielkimi kawałkami poszyć dachowych właściwie można by powiedzieć, że miasto wygrało potyczkę nawałnicą. W reginie straty są o wiele większe.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku podsumowało straty spowodowane wichurą jaka wczoraj przetoczyła się przez region. Póki co szkody zinwentaryzowano, ale jeszcze nie oszacowano ich wartości. Wiadomo jednak, że straty materialne są bardzo duże liczone w setkach tysięcy – jeśli nie milionach złotych. Nawałnica prądu pozbawiła tysiące mieszkańców regionu, pozrywała dziesiątki dachy budynków i połamała lub powywracała setki drzew.

Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Białymstoku poinformowało o 245 zdarzeniach związanych z silnymi wiatrami, w tym:
204 – powalone pojedyncze drzewa i konary na jezdni,
32 – zerwane elementy poszycia dachów,
8 – przewróconych lub zerwanych elementów reklamowych, tablic informacyjnych,
1 – uszkodzona trafostacja, w wyniku uszkodzenia doszło do pożaru.
Uszkodzeniu uległo 8 samochodów w tym 1 ciężarowy. 2 osoby zostały ranne.

Poszczególne podmioty przesłały informacje o następujących zdarzeniach:

Zakład Energetyczny Białystok:
1. Uszkodzona 1 linia wysokiego napięcia Augustów – Dąbrowa Białostocka. Awaria usunięta.
2. Uszkodzonych 21 linii średniego napięcia.
3. Brak zasilania w 136 stacji transformatorowych.
4. Bez prądu pozostaje ok. 4.000 odbiorców (dane na godz. 12.00). Naprawy trwają.

Zakład Infrastruktury PKP
1. Pociąg osobowy relacji Ełk – Białystok najechał na uszkodzoną przez zwalone konary sieć trakcyjną na odcinku Osowiec - Mońki, w wyniku czego trasa była zamknięta w godz. 17.00- 20.10. Obecnie ruch odbywa się bez przeszkód.
3. Pociąg relacji Warszawa Zach. - Suwałki o godz. 20.12 na odcinku Augustów - Las Suwalski najechał na powalone drzewa, w wyniku, czego uszkodził lokomotywę (uszkodzone zgarniacze oraz przewody hamulcowe). Po zamianie lokomotywy, o godz. 22.06, pociąg ruszył do stacji końcowej.

Starostwa powiatowe:
Kolno
Na terenie m. Kolno zerwało dach z zakładu krawieckiego „Hetman” (ok. 200 m2), spadające elementy dachu uszkodziły pobliską linię energetyczną średniego napięcia. 50 pracowników ewakuowano. Na ulicy Kolejowej jest uszkodzone oświetlenie, przewidywany czas usunięcia awarii ok. 15.00. W gm. Kolno zerwany dach z budynku gospodarczego i uszkodzony na budynku mieszkalnym. W Stawiskach zerwany dach z budynku gospodarczego. 2 osoby zostały poszkodowane przez spadające elementy konstrukcyjne.

Wysokie Mazowieckie
Na terenie miasta i gminy Ciechanowiec zostało powalonych 6 drzew. W gminie Klukowo zostało zerwanych lub uszkodzonych kilka więźb dachowych. Nikt nie został poszkodowany.

Zambrów
W mieście Zambrów zerwało dach z 1 budynku mieszkalnego, na kolejnym budynku dach uległ uszkodzeniu. Odnotowano 2 przypadki zatarasowania dróg. W obu przypadkach miało to miejsce na trasie Ostróżne – Srebrny Borek, (godziny zdarzeń 14.48 i 20.09). Na terenie całego powiatu nikt nie został poszkodowany.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę