Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Policyjny apel do kierowców z kościelnych ambon

„Człowiek, a tym bardziej chrześcijanin nie może zapomnieć, że jedną z podstawowych zasad moralnych jest troska o ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Nie ulega wątpliwości, że pojazd jest środkiem transportu utworzonym dla wygodniejszego życia, nie może być on jednak narzędziem zbrodni przeciwko bliźniemu. Jakże często przyczyną nieszczęść na drodze są ludzkie słabości i ułomności. Należą do nich brawura, nietrzeźwość, lekkomyślność.” Tak zaczyna się apel Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku do kierowców który wiernym w kościołach Diecezji Łomżyńskiej w najbliższą niedzielę mają odczytać proboszczowie.

Komendant podkreśla, że jego apel ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zwłaszcza zapobieżenie kolejnym ofiarom wypadków, a pośrednictwo księży o jakie poprosił wiąże się z autorytetem Kościoła Rzymskokatolickiego oraz jego ogromną siłą oddziaływania.
W apelu policjanci napisali, że „zatrważające są ostatnie statystyki dotyczące osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu, które są potencjalnymi sprawcami ludzkiego nieszczęścia. Pomimo ciągłego zaostrzenia kar i wzrostu wykrywalności, liczba nietrzeźwych kierowców stale wzrasta. Drugą grupę zachowań uczestników ruchu drogowego mających wpływ na bezpieczeństwo jest nagminne łamanie przepisów dotyczących prędkości.
Naszą troskę powinniśmy okazać również wobec tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza dzieci, które niejednokrotnie stają się ofiarami wypadków spowodowanych m.in. przez lekkomyślne zachowanie na drodze dorosłych. Trzeba pamiętać, że piesi bardziej są narażeni na niebezpieczeństwo na drodze niż kierowcy. Będąc pieszymi, przestrzegajmy elementarnych zasad ruchu drogowego, prawidłowo korzystajmy z jezdni i poboczy. Dopilnujmy, by dzieci były wyposażone w porze wieczorno-nocnej w elementy odblaskowe, zwłaszcza poza terenem zabudowanym.”
Kończąc swój apel Komendant Wojewódzki Policji napisał: „Jeżeli ten apel spowoduje chwilowe zastanowienie się nad naszym postępowaniem na drodze i uchroni chociaż przed jednym nieszczęściem na drodze, to jego przesłanie zostanie spełnione.”

Wystąpienie Komendanta popierają Biskup Łomżyński i Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę