Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Lech Szabłowski starostą łomżyńskim

Główne zdjęcie
Lech Szabłowski Starosta Łomżyński (fot. powiatlomzynski.pl)

Po tygodniach przepychanek powiat łomżyński ma nowy zarząd. Starosta został Lech Szabłowski, a wicestarostą Krzysztof Kozicki dotychczasowy starosta. Dziś udało się przełamać impas „dzięki” dwójce radnych klubu PiS - Agacie Chomętowskiej i Adamowi Sowie, którzy mimo bojkotu klubu przyszli na sesję, dzięki czemu było kworum zdolne podejmować prawomocne decyzje. Najpierw więc wygaszono mandaty „radnych wójtów”, i w ich miejsce przyjęto nowych radnych, po czym przystąpiono do wyboru władz powiatu.

Formalnie dziś odbyły się dwie sesje rady powiatu. Pierwsza nadzwyczajna w której uczestniczyło 9 radnych. Podczas tego posiedzenia wygaszono mandaty dwóch radnych, którzy zostali wybrali wójtami Gmin Łomża i Wizna. Kilkanaście minut później odbyło się już „zwyczajne” VII posiedzenie Rady Powiatu Łomżyńskiego, podczas którego zwolnione miejsca w radzie objęły  Wiesława Masłowska i Maria Mrozek. Po złożeniu ślubowania obie uczestniczyły w posiedzeniu  jako pełnoprawne radne dzięki czemu na sali było już 11 radnych. Wówczas też przystąpiono do wyborów władz powiatu. Na funkcję starosty został zgłoszony jeden kandydat - Lech Marek Szabłowski, który w głosowaniu tajnym został wybrany starostą jednogłośnie.
Po wyborze Szabłowskiego na starostę zgłosił on kandydatów na członków zarządu powiatu - Krzysztofa Kozickiego jako kandydata na wicestarostę, oraz jako kandydatów na członków zarządu Elżbietę Parzych i Irenę Przybylak (obie z PSL) a także Adama Sowę (PiS). W głosowaniu tajnym wszyscy kandydaci otrzymali 11 głosów poparcia i jednogłośnie zostali wybrani na rekomendowane funkcje.
Nowy Starosta podkreślił, iż priorytetem prac nowego zarządu będą działania proinwestycyjne. W tym celu będzie dążył do dobrej współpracy z wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu oraz władzami województwa podlaskiego.

Lech Marek Szabłowski jest trzecim starostą łomżyńskim. Pierwszym starostą był Wojciech Kubrak – pełnił funkcję przez dwie kadencje samorządu, a drugim Krzysztof Kozicki, który teraz przekazał władzę Szabłowskiemu. Sam Lech Szabłowski jest doświadczonym samorządowcem był wieloletnim wójtem Gminy Śniadowo. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu I kadencji. Pełnił funkcję radnego powiatu w III i jest radnym obecnej kadencji. Do momentu wyboru na stanowisko Starosty Łomżyńskiego był Kierownikiem Biura Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łomży.

***

Przypomnijmy w 17 osobowej radzie powiatu są radni z czterech komitetów wyborczych. Najwięcej mandatów – 7 - ma klub Prawa i Sprawiedliwości, po 4 mandaty przypały w udziale komitetom Samorządy Łomżyńskie Razem i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, a dwa Powiatowej Wspólnocie Samorządowej. Od miesiąca obrady rady powiatu łomżyńskiego blokowali radni z PiS, którzy gremialnie nie przychodzili na kolejne zwoływane posiedzenia. Była to ich reakcja na informację, że ich klub – największy w radzie powiatu - nie będzie miał realnego wpływu na to kto zostanie starostą.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę