Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Czerniawskiemu dali mniej „aby można było go później docenić?”

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Mieczysław Czerniawski nowy prezydent Łomży będzie zarabiał znacznie mniej niż były prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i mniej niż wójt gminy Łomża. Radni Łomży dziś ustalili wynagrodzenie jakie przysługiwać będzie Czerniawskiemu. Miesięcznie wyniesie ono 10 600 zł. Za propozycją stawek wynagrodzenia przedstawioną przez Komisję Finansów RM opowiedziała się zdecydowana większość radnych.

Punktem wyjścia do debaty o poborach prezydenta Czerniawskiego był wniosek przewodniczącego Rady Miasta Macieja Borysewicza (PO), który zaproponował aby nowy prezydent Łomży zarabiał dokładnie tyle samo co jego poprzednik Jerzy Brzeziński czyli 12 326 zł miesięcznie.
Wczoraj sprawą zajęła się Komisji Finansów Rady Miasta, która uznała że to jednak za dużo i zaproponowała nowe, niższe stawki dwóch z czterech składowych prezydenckiego wynagrodzenia.  Komisja proponowała aby wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 5500 zł, wobec z 6200 Brzezińskiego, a dodatek specjalny – liczony jako procent łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – wynosił 25% wobec 34% Brzezińskiego.
Podczas dzisiejszych obrad, przed tym punktem zarządzono 20 minut przerwy na wspólne spotkanie radnych -  przewodnicząca Komisji Alicja Konopka argumentowała to m.in. tym  że ustalając wynagrodzenie w wersji zaproponowanej przez przewodniczącego Rady – niemalże na maksymalnym dopuszczalnym przez prawo poziomie – radni nie mogli by później – podnosząc pensję docenić go za dobra pracę. Poza tym jak mówiła to wynagrodzenie proponowane przez Komisję jest i tak wyższe niż prezydenta Suwałk i prawie tak samo wysokie jak prezydenta Białegostoku.
W tej sprawie głos w dyskusji na sesji zabrał jeszcze tylko radny Janusz Nowakowski. On przekonywał że Czerniawski powinien zarabiać tyle samo co Brzeziński.
- Wyborcy uznali, ze Czerniawski jest lepszy do poprzednika więc nie powinien zarabiać mniej niż on  - argumentował Nowakowski.
Podobnego zdania wielu radnych jednak nie miało. Przy głosowaniu najpierw wniosku Komisji za przyjęciem nowych niższych stawek prezydenckiego wynagrodzenia opowiedziało się 16 radnych, przy 4 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się. Gdy chwile później głosowano już uchwałę za było 20 radnych, 1 przeciwko, a 2 wstrzymało się
W efekcie przyjęcia tej uchwały Mieczysław Czerniawski z kasy miasta co miesiąc ma otrzymywać 10 600 zł brutto, czyli o 1726 złotych mniej niż pobierał Jerzy Brzeziński.
Przypomnijmy, że wójt gminy Łomża, zgodnie z decyzją sowich radnych, teraz zarabia 11 780 złotych miesięcznie.

Prezydenta Czerniawskiego podczas ustalania jego poborów nie było na sesji. Wcześniej poprosił o zwolnienie argumentując m.in. tym, że swoją obecnością nie chce peszyć radnych.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę