Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

piątek 12.11.2004

Gazeta Współczesna - Prezesie ujawnij swoje zarobki! Gazeta Współczesna - Kwiaty pod pomnikiem Gazeta Współczesna - Oczyszczalnia już w Europie Gazeta Wyborcza - Nagrody Glogera wręczone Gazeta Wyborcza - Kredyty studenckie - ostatnia szansa

Gazeta Współczesna - Prezesie ujawnij swoje zarobki!
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych na próżno próbują dowiedzieć się, ile zarabiają ich prezesi. Zrobimy wszystko, aby prezesi ujawnili swoje pensje. Jeżeli będzie trzeba, poprosimy o pomoc sądy powszechne. Dość tej zmowy milczenia! W oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej postaramy się dotrzeć do sprawy, która interesuje spółdzielców.
Nie wszyscy prezesi jednak utajniają swoje zarobki, chociaż takich jest niewielu. Spośród prezesów siedmiu największych białostockich spółdzielni - tylko dwóch powiedziało, jaką ma pensję. Dowiedzieliśmy się, że Bogdan Ptaszyński z SM "Piaski” zarabia 3,5 tys. netto, a Zbigniew Gartych, prezes białostockiej SM im.A. Mickiewicza, zarabia 4,1 tys. zł netto miesięcznie.
Pozostali pytani prezesi nie chcieli nam zdradzić, ile zarabiają. Najczęściej powoływali się na ochronę danych osobowych, co w tym przypadku nie ma jednak zastosowania. Zdaniem prawników, sfera dóbr osobistych dzieli się na życie publiczne i prywatne. To pierwsze jest częścią jawną danych osobowych. Poza tym spółdzielnie mieszkaniowe są objęte ustawą o dostępie do informacji publicznej.
więcej: Gazeta Współczesna - Prezesie ujawnij swoje zarobki!

Gazeta Współczesna - Kwiaty pod pomnikiem
Region. Honorowymi salwami i uroczystymi nabożeństwami uczczono w regionie Święto Niepodległości. Nie zabrakło patriotycznych koncertów i spotkań z tradycją.
W Łomży na cmentarzu komunalnym odsłonięto tablicę poświęconą doktor Stanisławie Osieckiej, nauczycielce i pierwszej powojennej dyrektorce Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Osiecka zasłużyła się miastu m.in. jako niestrudzona organizatorka tajnych kompletów. Uroczystość upamiętnienia jej dorobku ściągnęła wychowanków liceum z całego kraju. Tablicę odsłoniła Urszula Zagrodna, która wspomina dawną nauczycielkę jako osobę kruchą ciałem, a niezwykle silną duchem.
– Potrafiła zajrzeć człowiekowi w serce – powiedziała wzruszona.
W Łomży w ramach obchodów 85. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się m.in. występ Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego, zorganizowany przez miejscowy garnizon. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowały program ”W drodze ku wolności”, a w katedrze odbył się koncert ”Pożegnanie Ojczyzny”. 20-lecie istnienia świętowała Drużyna Harcerzy Weteranów Ziemi Łomżyńskiej. Sportowa część święta miała miejsce w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich. Rozegrano tu Turniej Klasyfikacyjny Kadetów w Tenisie Stołowym.
więcej: Gazeta Współczesna - Kwiaty pod pomnikiem

Gazeta Współczesna - Oczyszczalnia już w Europie
Grajewo. Po trwającej dwa lata modernizacji i rozbudowie, oddano do użytku nowoczesną miejską oczyszczalnię ścieków. Spełnia ona wymogi prawodawstwa polskiego w zakresie ochrony wód i środowiska naturalnego oraz wymogi Unii Europejskiej dotyczące jakości ścieków odprowadzanych z oczyszczalni.
W środę nastąpiło oficjalne otwarcie oczyszczalni. W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa Jan Kamiński, Grzegorz Stelmaszek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Janusz Ostapiuk, prezes Fundacji Ekofundusz.
Inwestycja zrealizowana przez Hydrobudowę 9 z Poznania kosztowała prawie 4,5 mln zł. Fundacja Ekofundusz przeznaczyła na sfinansowanie przedsięwzięcia prawie 2 mln zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki – 1,6 mln zł (pożyczka to 1,2 mln zł, 400 tys. zł dotacja), a samorząd z własnych środków prawie 900 tys. zł.
Oczyszczalnia pozytywnie wpłynie na stan rzeki Ełk i pośrednio na Biebrzę, przepływającą przez teren parku narodowego. Niebagatelny będzie także efekt ekonomiczny – Zakład Wodociągów i Kanalizacji, zarządca oczyszczalni, nie będzie płacić kar za zbyt duże stężenie ścieków oczyszczonych.
więcej: Gazeta Współczesna - Oczyszczalnia już w Europie

Gazeta Wyborcza - Nagrody Glogera wręczone
Duch Glogera krążył w minioną środę po Łomży. Po raz piętnasty odbyła się tam glogerowska feta, na którą zjechali wybitni naukowcy, historycy, etnografowie i działacze kultury z całego kraju
Bo i było co świętować. Po raz kolejny glogerianie pod wodzą Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" spotkali się, by uhonorować tych, którzy w kontynuacji dzieła Zygmunta Glogera okazali się w tym roku najlepsi. Jak co roku kapituła pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira nie miała łatwego zadania.
- Pieniądze i nagrody trzeba było jakoś rozdzielić, a zgłoszeń było ponad 50 - mówił Stanisław Zagórski, prezes Stopki. - Nie mogliśmy obdarować wszystkich.
Glogerianie mieli też jeszcze jeden powód do radości. Prezes Stopki Stanisław Zagórski pochwalił się bowiem właśnie rodzącą się z inicjatywy stowarzyszenia uczelnią w Bielsku Podlaskim: Wyższą Szkołą Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej, która będzie dumnie nosić imię Zygmunta Glogera.
więcej: Gazeta Wyborcza - Nagrody Glogera wręczone

Gazeta Wyborcza - Kredyty studenckie - ostatnia szansa
Jesteś studentem i brakuje ci do czesnego, na opłacenie akademika albo na zakup komputera? Masz ostatnią szansę, żeby złożyć wniosek o kredyt. Termin mija w poniedziałek
Kredyty studenckie przyznawane są od pięciu lat. W tym roku jednak zaszły pewne zmiany. Jakie? Miesięczna kwota wypłaty została zwiększona do 600 zł (wcześniej 460 zł), a kredyt można zacząć spłacać dwa lata po ukończeniu studiów (dotychczas tylko rok).
Od tego roku przysługuje on zarówno studentom uczelni państwowych, jak i prywatnych, uczących się w systemie dziennym, zaocznym i wieczorowym. Ważne, by studia kredytobiorca rozpoczął przed 25. rokiem życia. Nowością jest również to, że mogą go otrzymać doktoranci. Trzeba też posiadać obywatelstwo polskie.
- Warunku tego nie musi spełniać osoba, która pochodzi z kraju członkowskiego Unii - usłyszeliśmy w Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Potrzebny wniosek...
Ostatnim dniem składania dokumentów jest poniedziałek. Do wniosku o przyznanie kredytu trzeba dołączyć m.in. zaświadczenie ze skarbówki o wysokości dochodu, przypadającego na jednego członka rodziny, zaświadczenie z uczelni, potwierdzające fakt bycia studentem i, ewentualnie, informację, czy student ma jakieś inne zobowiązania kredytowe.
więcej: Gazeta Wyborcza - Kredyty studenckie - ostatnia szansa

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę