Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Rekordowo dużo żurawi nad Biebrzą

Główne zdjęcie
Fot. Robert Bałdyga

Ponad 5 tysięcy żurawi naliczyli przyrodnicy w Biebrzańskim Parku Narodowym i jego otulinie. To największa stwierdzona dotychczas liczebność tych ptaków w Kotlinie Biebrzańskiej. - Taka liczebność pozwala zakwalifikować dolinę Biebrzy do najważniejszych ostoi żurawia w okresie pozalęgowym w Polsce – twierdzą przyrodnicy.

Żurawie przed odlotem na zimowanie gromadzą się na obszarze ostoi stwarzających im dogodne warunki do żerowania i odpoczynku. Za dnia wylatują na żer na pola i łąki, położone nieraz w odległości kilkunastu kilometrów od noclegowiska. Przed zmierzchem wracają na nocleg w stałych, bezpiecznych, trudnodostępnych miejscach, oddalonych zazwyczaj od ludzkich siedzib.
Liczenie  żurawia na tzw. zlotowiskach przeprowadzono w ostatni weekend. Wykazało ono obecność ponad 5 tysięcy żurawi, w tym około 4800 na pięciu zlotowiskach w basenie dolnym i około 360 na zlotowisku w basenie środkowym.
- Ten „rekord” ma związek zarówno ze wzrostem liczebnym całej populacji żurawia w Europie, jak i z lepszym rozpoznaniem rozmieszczenia miejsc zlotów na obszarze Parku – podają przyrodnicy na stronie internetowej BPN. - Taka liczebność pozwala zakwalifikować dolinę Biebrzy do najważniejszych krajowych ostoi żurawia w okresie pozalęgowym, po m.in.: dolinie dolnej Odry, Bagnach Nietlickich, dolinie Baryczy, ostoi Słowińskiej i dolinie środkowej Noteci.

Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
Foto: Fot. Robert Bałdyga
cz
cz, 14 października 2010 08:40
Data ostatniej edycji: cz, 14 października 2010 17:10:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę