Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

wtorek 02.11.2004

Gazeta Współczesna - Stypendium dla nielicznych Gazeta Współczesna - Oszczędzają by inwestować Gazeta Współczesna - Bez „korków” ani rusz Gazeta Wyborcza - Święto Zmarłych na podlaskich drogach

Gazeta Współczesna - Stypendium dla nielicznych
Władze powiatowe zastanawiają się jak podzielić stypendia z Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie wiadomo jeszcze ile będzie środków, ale na pewno mniej, niż zakładano.
Termin przyjmowania wniosków o stypendia w Wysokiem Mazowieckiem został przedłużony do 30 października br. W ostatnich dniach wpłynęło jeszcze 100 podań od studentów. Ze wstępnych informacji urzędu wynika, że z otrzymanych środków pełne stypendium, w wysokości 350 zł otrzyma tylko 15 studentów. Nie wiadomo, jaka jest liczba wniosków złożonych przez uczniów, ale proponowana kwota zapewni pieniądze 209 dzieciom (po 250 zł miesięcznie).
– Pieniędzy jest bardzo mało. Niewykluczone, że będziemy musieli obniżyć kwoty stypendium, aby otrzymało je więcej osób – mówi Bogdan Zieliński, wicestarosta powiatu wysokomazowieckiego.
W powiecie grajewskim już obniżono kwotę, jaką mają otrzymywać stypendyści. Uczniowie dostaną 150 zł na miesiąc, a studenci 250 zł. Wówczas wystarczy dla 20 studentów i 144 uczniów. Tymczasem kryteria spełni 254 studentów i 455 uczniów.
– To prognozy. Tak naprawdę jeszcze nie wiadomo, jaką kwotą będziemy dysponować – mówi Jarosław Augustowski, starosta powiatu grajewskiego.
– Podział będzie bardzo trudny – przyznaje Jadwiga Gronostajska, sekretarz powiatu zambrowskiego. – W chwili obecnej musimy wysłuchiwać pretensji, że pomimo zakwalifikowania się do otrzymania dotacji, wiele osób jej nie dostanie.
więcej: Gazeta Współczesna - Stypendium dla nielicznych

Gazeta Współczesna - Oszczędzają by inwestować
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” w Łomży zbuduje w przyszłym roku pole do minigolfa. – Będziemy pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w Polsce, która ma tego typu boisko – zapowiada Leszek Konopka, wiceprezes SM „Perspektywa”.
W minigolfa będzie można grać na obecnym terenie między budynkiem Szkoły Podstawowej nr 9 a Księcia Janusza 17. Boisko zajmie powierzchnię 1400 mkw.
– To będzie kontynuacja skateparku – mówi Leszek Konopka. – Dodatkowa atrakcja nie tylko dla młodzieży, bo w minigolfa grać mogą całe rodziny.
Na terenie skateparku są m.in. boiska do koszykówki, tenisowe korty, stoły do ping-ponga i gry w szachy. Od przyszłego roku do dyspozycji graczy będzie też 18 stanowisk do minigolfa. Cały teren będzie ogrodzony. Władze spółdzielni sprawdziły jak w Polsce działają podobne boiska.
– Wiemy, że to ma wzięcie – mówi Leszek Konopka. – Do gry wystarczą tylko kije i piłeczki, które będzie można wypożyczyć.
Koszt budowy boiska to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Według optymistycznych założeń zacznie ono funkcjonować na wiosnę przyszłego roku.
więcej: Gazeta Współczesna - Oszczędzają by inwestować

Gazeta Współczesna - Bez „korków” ani rusz
Przed nową maturą narasta w szkołach napięcie. Bardziej niż kiedykolwiek popularne stały się korepetycje. Nauczyciele zarabiają na nich często równowartość pensji. Prywatne lekcje są jednak dla nich i dla uczniów tematem tabu.
– My nie chodzimy na korepetycje, ale koleżanki i koledzy chodzą – mówią trzecioklasistki z Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie. – Jeśli ktoś nie uczył się systematycznie, to potrzebne są mu dodatkowe lekcje.
Wiadomo, że ten, który chodzi na korepetycje, „ma lepiej”. Często lekcji udzielał nauczyciel uczący.
– Chodziłem na „korki” przed klasówkami. Polegały one na tym, że nauczycielka dawała mi do rozwiązania zadania, które pojawiały się na sprawdzianie – mówi jeden z ubiegłorocznych maturzystów (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). – Z tego co wiem, to pół klasy „dokształcało się” w taki sposób.
Do ub. roku powszechna była opinia: „chcesz zdać maturę – idź na korki”.
– „Korki” są potrzebne, ponieważ uczymy się zgodnie z nowym systemem. Przez 3 lata musimy zrobić materiał, który kiedyś był rozłożony na cztery. Natomiast chodzenie na korepetycje nie jest gwarancją zdania matury, tak jak to było dotychczas – mówi grupa maturzystów z Grajewa.
Nauczyciele niechętnie rozmawiają na temat korepetycji. Twierdzą, że dodatkowe zajęcia pozalekcyjne umożliwiają pogłębienie materiału.
więcej: Gazeta Współczesna - Bez „korków” ani rusz

Gazeta Wyborcza - Święto Zmarłych na podlaskich drogach
Dwie osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych podczas weekendu. Statystyka policyjnej akcji "Znicz" na Podlasiu to: dziesięć wypadków, 95 kolizji i 41 złapanych pijanych kierowców
Do pierwszej tragedii doszło w sobotę o godz. 21.30 w Szczuczynie. 45-letni kierowca fiata przejechał leżącego na jezdni 36-latka. Druga osoba zginęła wczoraj przed godz. 13 w pobliżu miejscowości Tokary, okolice Siemiatycz. 37-letni kierowca poloneza potrącił rowerzystę. 65-letni mężczyzna trafił do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarł.
więcej:
Gazeta Wyborcza - Święto Zmarłych na podlaskich drogach

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę