Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Grzybiarze depczą sobie po piętach....

Główne zdjęcie
fot. archiwum

...ale i tak znajdują wymarzone okazy. Miniony weekend był wymarzony dla wszystkich miłośników leśnych wędrówek. Po kilku dniach chłodu i deszczu lasy zapełniły się grzybami i grzybiarzami. Trzeba było mieć bardzo dużo szczęścia, żeby nie spotkać rowerzysty z wypełnionym koszem czy samochodu z zapełnionym bagażnikiem. W ten ciepły weekend grzybiarze dosłownie deptali sobie po piętach.

W podłomżyńskich lasach i w sobotę i niedzielę było dużo rowerów i samochodów, bo pogoda była wymarzona dla grzybiarzy. Do swoich koszy zbierali kurki, podgrzybki i świeżutkie borowiki.
- Kolejny wysyp grzybów dopiero się zaczyna, stąd tak młode grzyby – mówi  Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża, Dariusz Godlewski. Wspomina ostatni wysyp, sprzed kilku tygodni, który do lasów przyciągnął rzesze zbieraczy. W miniony weekend było podobnie – grzybiarze spędzili go wśród drzew, krzewów, mchów i paproci. I prawdopodobnie takie będą również kolejne. Deszcz nie odstrasza bowiem miłośników grzybobrania, a i grzyby, jak  wszyscy wiedzą, lubią wodę. Po deszczu rosną zazwyczaj w ciągu 2-3 dni.

Dariusz Godlewski radzi, aby zrywać nieco większe okazy, a młodym pozwolić jeszcze trochę urosnąć. Małe grzybki, choć najlepsze do marynowania, trudno czasami odróżnić od tych, których lepiej nie spożywać. W Polsce rośnie liczba zatruć grzybami.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę