Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Strażacy z Łomży jadą na pomoc zalanemu południu Polski

Główne zdjęcie
Strażacy podczas wypompowywania wody Fot. archiwum

Fatalna sytuacja na południu Polski. Jest gorzej niż podczas powodzi stulecia w 1997 roku. Do akcji ratunkowej skierowano także strażaków z Łomży. Pierwsza ich grupa wyjechała w poniedziałek, dziś w nocy kolejne dwa zastępy, a rano czwarty. W sumie jak informuje dyżurny z Łomży na południu polski z żywiołem będzie walczyło 17 strażaków. Zabrali ze sobą łodzie ratunkowe i sprzęt przeciwpowodziowy. Jak długo tam będą? tego nikt teraz nie wie.

Sytuacja na południu Polskie pogarsza się z godziny na godzinę. Media donoszą, że w nocy został przerwany wał przeciwpowodziowy na zakolu Wisły w Krakowie. Już wcześniej kilkadziesiąt osób opuściło swoje domy i zostało ewakuowanych na terenie gminy Igołomia Wawrzeńczyce pod Krakowem. Także władze Bierunia na Śląsku przygotowują się do ewakuacji mieszkańców dzielnicy Czarnuchowice. Przymusowe opuszczenie domów może czekać nawet 7 tysięcy mieszkańców.  Bieruń to miasto na Śląsku, gdzie sytuacja powodziowa wygląda w tej chwili najgorzej. Zalało część Starego, jak i Nowego Bierunia. Z koryta wystąpiła rzeka Gostynka.
Opole czeka na nadejście fali kulminacyjnej na Odrze. Ma ona dotrzeć o godzinie 13:00. Przez całą noc zalewane były inne tereny, na wschodzie województwa opolskiego. Walka z żywiołem trwa w miejscowościach wzdłuż Małej Panwi, która przekroczyła poziom z 1997 roku. Pogarsza się sytuacja w Kędzierzynie-Koźlu i w powiecie kędzierskim. Zalane są gminy Cisek i Bierawa. W zalewanych dzielnicach miasta sukcesywnie wyłączany jest prąd.
Trwają przygotowania do ewakuacji osiedla Wielowieś w Tarnobrzegu na Podkarpaciu. Woda niemal przelewa się przez wały po obu stronach Wisły. Także burmistrz Sandomierza, Jerzy Borowski zarządził ewakuację prawobrzeżnej części miasta. Ma to związek z nadciągającą falą kulminacyjną na Wiśle. Spodziewana jest około południa. W prawobrzeżnej części Sandomierza mieszka 4 i pół tysiąca osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę