Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

poniedziałek 4.10.2004

Kurier Poranny - Nie broniłem Jedwabnego, broniłem prawdy Gazeta Współczesna - Rozbiórka zamiast handlu

Kurier Poranny - Nie broniłem Jedwabnego, broniłem prawdy
Kurier Poranny: Został pan pierwszym honorowym obywatelem Jedwabnego. Radni nadając ten tytuł chcieli panu okazać wdzięczność za pana pozytywne opinie o mieszkańcach Jedwabnego, zwłaszcza po fali oskarżeń wywołanych książką Tomasza Grossa "Sąsiedzi". Jako jedyny spośród historyków ujął się pan za mieszkańcami miasteczka.
Prof. Tomasz Strzembosz: Nie broniłem Jedwabnego, walczyłem o prawdę historyczną. Starałem się dotrzeć do faktów, ponieważ to, co prezentował profesor Gross od samego początku budziło moje wątpliwości. Teza o tym, że polska część miasteczka wymordowała drugą część - żydowską była po prostu fałszywa. W tej zbrodni wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Jedwabnego, a zainspirowali ją i kierowali nią Niemcy. Potwierdziło to śledztwo i ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej.
l Przyznane panu wyróżnienie zbiega się z promocją pańskiej książki "Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą, październik 1939 - czerwiec 1941". Jakie ma ona znaczenie dla dziejów Jedwabnego?
- Ta książka jest ważna dla całego Podlasia. Zmienia ona w sposób istotny pogląd, który został "rozsławiony" tragicznym zdarzeniem 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem. Mord na ludności żydowskiej to zdarzenie straszne, smutne, ale przecież nie jedyne, jakie miało miejsce podczas drugiej wojny światowej na tym terenie. W latach 1939 - 41 ten region samodzielnie i - podkreślam - samotnie walczył z okupacją sowiecką, nie tylko w formie konspiracji, ale również partyzantki. Jej specyfiką było to, że budowali ją dwaj księża, proboszcz parafii w Jedwabnem ks. Ryszard Szumowski i proboszcz z Burzyna ks. Stanisław Cudnik.
więcej: Kurier Poranny - Nie broniłem Jedwabnego, broniłem prawdy

Gazeta Współczesna - Rozbiórka zamiast handlu
Prawdziwe okazały się krążące w Łomży pogłoski o rozbiórce konstrukcji budynku na wzgórzu, w rejonie ronda Solidarności, gdzie miał powstać pierwszy w Łomży duży pawilon handlowy.
Informacje potwierdził Romuald Nowak z warszawskiej firmy DIMEG Bielańska budującej obiekt dla jednej z dużych sieci handlowych.
– Taką decyzję podjęliśmy – Nowak nie chce ujawnić przyczyn.
Nieoficjalnym uzasadnieniem jest brak zgody władz Łomży na powiększenie obiektu w stosunku do pierwotnych planów. Na początku zakładano, że będzie miał powierzchnię handlową do 2 tys. mkw. Potem inwestor bezskutecznie ubiegał się o powiększenie o 2 tys. m sklepu, z przeznaczeniem na magazyny. Spekulowano wówczas, że chodzi o obejście przepisów i stworzenie prawdziwego supermarketu.
Inną przyczyną zmiany decyzji o losie sklepu miał być jego kształt architektoniczny, nie odpowiadający firmie Kaufland, wskazywanej jako przyszły użytkownik. Wcale nie jest jednak przesądzone, że market tylko zmieni wielkość i wygląd.
– Konkurencja robi się w Łomży coraz większa. Dwa pawilony handlowe powstają w pobliżu naszego. Są także pogłoski o supermarkecie firmy Echo Investment – mówi Romuald Nowak. – Musimy się jeszcze poważnie zastanowić, czy w ogóle będziemy coś w tym miejscu budować.
więcej: Gazeta Współczesna - Rozbiórka zamiast handlu

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę