Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Jeździsz samochodem? Uważaj! Ryzyko jest bardzo duże

Główne zdjęcie
Ryzyko przedstawiono za pomocą pięciostopniowej skali: kolor zielony oznacza najniższą klasę ryzyka (najwyższy poziom bezpieczeństwa), a kolor czarny najwyższą klasę ryzyka (najniższy poziom bezpieczeństwa).

EuroRAP to Europejski Program Oceny Ryzyka na Drogach (European Road Assessment Programme), który umożliwia niezależną ocenę poziomu zagrożenia zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego według jednolitej metodyki. Właśnie przedstawiono opracowany w ramach tego programu Atlas ryzyka na drogach krajowych w Polsce. Wnioski płynące dla nas nie są pocieszające. Ryzyko podróży jest bardzo duże, a do oceny nie brano jednej z najważniejszych tras w regionie drogi Łomża – Ostrów Mazowiecka.

Jak podają autorzy opracowania atlas stanowią mapy ryzyka bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wypadku drogowym na sieci dróg krajowych w Polsce w podziale na rodzaje ryzyka oraz najczęstsze przyczyny i miejsca powstawania wypadków drogowych. Ryzyko przedstawiono za pomocą pięciostopniowej skali: kolor zielony oznacza najniższą klasę ryzyka (najwyższy poziom bezpieczeństwa), a kolor czarny najwyższą klasę ryzyka (najniższy poziom bezpieczeństwa).
Prawie 70% wszystkich wypadków, w których giną ludzie lub odnoszą ciężkie obrażenia ma miejsce na czarnych odcinkach. To właśnie na nich jesteśmy narażeni na dwunastokrotnie wyższe ryzyko bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną niż na odcinkach zielonych. Najwięcej takich odcinków występuje w województwach położonych w południowej i południowo-wschodniej Polsce.

Oceń swoje ryzyko zanim wyruszysz w podróż
Możliwości wykorzystania mapy ryzyka indywidualnego są ogromne, gdyż mapa będzie przydatna w szczególności kierowcom planującym podróż. Dzięki niej będą mogli świadomie wybierać trasę według kryterium minimalizacji niebezpieczeństwa. Mapa będzie również pomocna przedstawicielom administracji drogowej, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji o usprawnieniu systemu zarządzania bezpieczeństwem oraz wyborze rodzaju i kolejności działań na rzecz poprawy warunków ruchu drogowego. Z kolei instytucjom nadzorującym ruch drogowy, czyli policji i inspekcji transportu mapa pomoże przy efektywnym lokalizowaniu działań prewencyjnych i kontrolnych. Politykom zaś umożliwi wspieranie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

źródło: www.eurorap.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę