Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Rz: Urzędnicy popełnili błąd, rolnicy zwrócą dopłaty

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Rolnicza agencja wypłaciła dopłaty do zawyżonych powierzchni. Tysiące rolników będzie musiało oddać pieniądze za trudne warunki gospodarowania – podaje „Rzeczpospolita”. Problem dotyczy zwłaszcza rolników z północno-wschodniej Polski, którzy już dostają masowo zawiadomienia o niezgodności w dokumentach i o zmniejszeniu działek, do których przysługują im płatności. Dziennik szacuje że do Brukseli może wrócić ponad 200 mln zł

Nieprawidłowości wynikają z winy urzędników, którzy nie stosowali do wypłaty dotacji tzw. ortofotomapy – lotniczych zdjęć działek rolnych całego kraju – podkreśla Rzeczpospolita.
- Gdy zaczęliśmy stosować ortofotomapy do zweryfikowania powierzchni uprawnionej do dopłat, okazało się, że niektóre powierzchnie działek nie są zgodne z danymi występującymi w ewidencji gruntów. Nieścisłości dotyczą zwłaszcza północno-wschodniej Polski: Suwalszczyzny, województw podlaskiego i mazowieckiego – mówi Rzeczpospolitej Marek Kassa, rzecznik ARiMR.

Jak zauważa dziennik według obowiązującego prawa rolnicy otrzymujący dopłaty do trudnych warunków gospodarowania lub rolno-środowiskowe muszą przez pięć lat prowadzić działalność rolniczą na niezmienionej powierzchni. Jeśli okroją działkę, automatycznie muszą zwrócić płatności z poprzednich lat. Agencja szacuje, że na działkach zgłoszonych do programu rolno-środowiskowego gospodarze mogli zadeklarować powierzchnię zawyżoną o ponad 80 tys. hektarów. Jeszcze większe nieprawidłowości miały zajść w przypadku kryterium trudnych warunków gospodarowania – tu mowa nawet o ok. 100 tys. hektarów – wynika z informacji, jakie przesłała Polska do Komisji Europejskiej.
Jeśli agencja odzyska pięcioletnie płatności przekazywane rolnikom za trudne warunki gospodarowania, zbierze sumę rzędu 80 mln zł. Kwota urasta do ponad 210 mln zł po uwzględnieniu pięcioletnich płatności rolno-środowiskowych z obszaru 80 tys. hektarów.

źródło: Rzeczpospoliota


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę