Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Oni potrafią pomóc...

Główne zdjęcie
fot. krzyz.4lomza.pl

We wtorek, 13 października, po raz trzeci obchodzony będzie w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Diecezjalne obchody tego święta odbyły się w niedzielę w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz ratowników społecznych organizacji ratunkowych. W czasie kazania ks. dr Radosław Kubeł, kapelan ratowników, zauważył, że pomimo rozwiniętego systemu ratownictwa medycznego, w każdym nagłym zdarzeniu, zachorowaniu czy wypadku, pierwsze minuty należą do przypadkowych świadków, którzy powinni udzielić pierwszej pomocy. - Z tym niestety jest w Polsce źle – podkreślał ksiądz.

Na uroczystości do kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży przybyli dyrektorzy i pracownicy łomżyńskiego szpitala i pogotowia ratunkowego, strażacy oraz ratownicy społecznych organizacji niosących pierwszą pomoc. Eucharystia celebrowana była przez ks. kanonika Andrzeja Godlewskiego, proboszcza parafii, oraz ks. Radosława Kubła, diecezjalnego duszpasterza Ratownictwa Medycznego.
W czasie kazania kapelan ratowników skierował słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy na co dzień angażują się w ratowanie ludzkiego życia, zwracając uwagę na wielką cenę, którą nierzadko płacą w walce o życie innych ludzi. Ks. Kubeł mówił także o znaczeniu „pierwszej pomocy” udzielanej poszkodowanemu już w chwilę po wypadku. Niestety w Polsce tylko niewielki odsetek społeczeństwa potrafi w kompetentny sposób podejść do nagłej sytuacji zagrożenia życia drugiego człowieka.
- Tym większe uznanie należy się ratownikom społecznym, którzy w wolnym czasie angażują się w zdobywanie wiedzy i umiejętności z dziedziny pierwszej pomocy – podkreślał ks Kubeł.
Kapelan ratowników z uznaniem wypowiadał się o młodzieży, która angażuje się w działalność grup ratowniczych takich organizacji jak PCK, harcerstwo czy działającego przy parafii Krzyża Świętego Stowarzyszenia NADZIEJA.
Po Mszy Świętej na placu przed kościołem odbył się uroczysty apel Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”. Na zakończenie apelu duszpasterz ratownictwa poświęcił sześć pojazdów ratunkowych: dwie ratunkowe karetki specjalistyczne łomżyńskiego Pogotowia Ratunkowego, specjalistyczną karetkę transportową szpitala w Łomży, pojazd ratowniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kupiskach oraz dwa pojazdy ratownicze, karetkę i samochód transportowy Grupy Ratowniczej SPR Nadzieja w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę