Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Wojewoda Żywno „nie zamierza ograniczać wolności słowa”

„W żadnym wypadku Wojewoda Podlaski Maciej Żywno nie zamierza ograniczać wolności słowa - uznaje, że każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii - w tym także do krytyki działań Wojewody, o ile jest ona czyniona z poszanowaniem prawa i nie nawołuje do agresji wobec osób trzecich” – napisała Jolanta Gadek, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego. Jak wyjaśnia w piątek podczas posiedzenia Zespołu doradczego koordynującego na terenie województwa działania służb w zakresie integracji cudzoziemców „Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zaapelował do mieszkańców województwa podlaskiego o zgłaszanie policji wszelkich sygnałów świadczących, że doszło do przestępstwa.(...) Każdy przejaw agresji powinien zostać ujawniony, wyjaśniony i ukarany. Także wpisy o charakterze rasistowskim, słowne nawoływanie do agresji nie powinny pozostać bez reakcji. Oczywiście dotyczy to wszystkich portali internetowych z woj. podlaskiego, nie tylko łomżyńskich” - dodaje Gadek. My dodajemy, że jednocześnie zmieniono treść notatki o spotkaniu na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W części dotyczącej karania za „wpisy o charakterze rasistowskim” wykreślono zapis mówiący, że dotyczy to „łomżyńskich” portali internetowych, i że ewentualne pozwy kierowane będą „przeciwko właścicielom portali internetowych”.

Oto treść wyjaśnień jakie otrzymaliśmy od Jolanty Gadek, rzecznika prasowego Wojewody Podlaskiego:

Z dużą troską i niepokojem śledziliśmy wpisy na forum internetowym 4lomza.pl dotyczące napaści na dwie kobiety narodowości czeczeńskiej oraz całości spraw związanych z przebywaniem osób tej narodowości na terenie miasta Łomża. Z przykrością chciałabym zwrócić pana uwagę na fakt, że można odnieść wrażenie, że wiele wpisów pojawiających się na wspomnianym forum ma charakter rasistowski, w wielu przypadkach można również odnieść wrażenie, że autorzy wpisów sugerują, że ich zdaniem najlepszym sposobem na rozwiązanie "problemu" są akty agresji przeciwko Czeczenom. Dla przykładu: wpis z 23.09. 2009: "Może w końcu ktoś zrobi porządek z tą hołotą!!!", inny wpis z tego samego dnia: "Trzeba było już dawno tych brudasów z Łomży wygonić", "Proste, że będą zamieszki. Lud tego nie wytrzyma. Jak dziś do mnie podbija jakiś czarnuch pod Kauflandem." Pan ma papierosa?" (28.09. 2009), "Mam nadzieję, że coś w końcu pęknie i sami weźmiemy sprawy w swoje ręce" (28.09. 2009), "Pamiętajcie, że najlepszą obroną jest atak" (28.09. 2009)
Są też wpisy dyskredytujące osoby narodowości czeczeńskiej: "Czeczen to bandzior typ istoty która nigdy nie zaadaptuje się w naszym kraju" (23.09. 2009), "Czeczenki codziennie dostają w ryjki od swoich mężów" (29.09. 2009). Czeczeni nazywani są "popaprańcami" (26.09. 2009), "brudasami" (29.09.2009 i 28.09. 2009), "smoluchami (28.09. 2009), na forum pojawiły się również hasła o zabarwieniu nacjonalistycznym "Polska dla Polaków" (28. 09. 2009).
Takie sformułowania i stwierdzenia nie sprzyjają integracji cudzoziemców, którzy otrzymali status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą na terenie naszego kraju i  nie przynoszą chluby ani autorom wpisów, ani portalowi, na którym się znalazły. Należy pamiętać o tym, że osoby tej narodowości uciekły do naszego kraju przed prześladowaniami.
Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zaapelował do mieszkańców województwa podlaskiego o zgłaszanie policji wszelkich sygnałów świadczących, że doszło do przestępstwa: nie chodzi tylko o zgłaszanie tych przypadków, w których ofiarami padły osoby narodowości czeczeńskiej, ale też takich, gdy Czeczeni byli sprawcami, a ofiarami Polacy. Każdy przejaw agresji powinien zostać ujawniony, wyjaśniony i ukarany. Także wpisy o charakterze rasistowskim, słowne nawoływanie do agresji nie powinny pozostać bez reakcji. Oczywiście dotyczy to wszystkich portali internetowych z woj. podlaskiego, nie  tylko łomżyńskich.
Chciałabym jednocześnie zaznaczyć, że w żadnym wypadku Wojewoda Podlaski Maciej Żywno nie zamierza ograniczać wolności słowa - uznaje, że każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii - w tym także do krytyki działań Wojewody, o ile jest ona czyniona z poszanowaniem prawa i nie nawołuje do agresji wobec osób trzecich.
Jolanta Gadek,
Rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę