Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

W młodych żyłach „Młoda krew”

Główne zdjęcie
fot. Sławomir Kaczyński

- Trochę słabo mi się zrobiło, więc starałem się nie patrzeć ani na igłę, ani na własną krew – opowiada 19-letni Bartosz Sobierański (lat 19) z Liceum Ogólnokształcącego w ZSWiO w Łomży, który po raz pierwszy w życiu zdecydował się podzielić z bliźnimi bezcennym lekiem. - Pod koniec traciłem siły, ale dałem radę utrzymać świadomość i samodzielnie zszedłem z fotela. Podczas akcji „Młoda krew ratuje życie” w „Wecie” równie dzielnych dziewcząt było 22, chłopców – 27 i jeden historyk Daniel Dzierżyk. Każdy oddał po 450 ml najdroższej krwi bliźnim.

Przy pierwszej donacji zdarza się, że niektórym krwiodawcom przytrafia się chwilowe osłabnięcie.
- Tak jest zawsze przy pierwszych donacjach, że komuś zrobi się ciut słabiej, ale to najczęściej z wrażenia, bo niektórzy są troszkę przestraszeni – wyjaśnia Teresa Jurzak, pielęgniarka z łomżyńskiej stacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Zwykle po kilku czy kilkunastu minutach jest w porządku.
Bartkiem kierowała nie tylko ciekawość, „jak to jest”, jak zareaguje jego organizm i on sam.
- Kierowałem się także chęcią pomocy innym ludziom, bo moja krew może komuś uratować życie – wyjaśnia roztropnie chłopak. - Tym bardziej, że ja sam także mogę kiedyś krwi potrzebować...
Dokładnie taką właśnie ideę – wyrażoną innymi słowami – miał ponad dekadę temu Sławomir Leon Kaczyński z Łomży, autor i koordynator akcji PCK „Młoda krew ratuje życie” oraz dawca ponad 40 litrów tej życiodajnej substancji.
- Pod koniec lat 90. odbyła się pierwsza edycja, a po kilku latach przerwy już sześć kolejnych rok po roku – mówi działacz Polskiego Czerwonego Krzyża. - Chcieliśmy propagować szczytną ideę honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży.
W „Wecie” pomysł trafił na podatny grunt. Zyskał  poparcie dyrektor Albiny Chojak oraz spotkał się z aprobatą młodzieży, która w dotychczasowych edycjach oddała blisko pół tony cennego leku! Warto dodać, że od początku w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących akcją dowodzi katecheta i opiekun Szkolnego Koła PCK Lech Śleszyński.
Łomżyńska „Młoda krew ratuje życie”, bo oddają ją także pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół w Marianowie i zespołów szkół: mechanicznych, ekonomicznych i technicznych oraz I, II i III LO. Jednocześnie uczestniczą one od 1 września 2009 do 30 kwietnia 2010 w ogólnopolskiej rywalizacji o miano najlepszej nie tylko podczas  akcji, ale i pod względem ilości krwi oddawanej przez uczniów indywidualnie. Akcja adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, policealnych oraz pomaturalnych i studentów. Rok temu na pierwsze miejsce w Polsce zasłużyła Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia, zaś od dwóch lat wśród polskich uczelni króluje pod względem krwiodawczej ofiarności Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży.
Szkoły z Łomżyńskiego, chcące przyłączyć się do akcji „Młoda krew ratuje życie”, powinny zgłaszać się do 15 października br. do Zarządu Rejonowego PCK przy Szosie Zambrowskiej 1/27 w Łomży (I piętro, tel. 086 216 25 90).

Mirosław R. Derewońko

cz
pt, 02 października 2009 16:40
Data ostatniej edycji: pt, 02 października 2009 17:46:10

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę