Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Pomoc dla byłych pracowników JBB

Prawo jazdy z uprawnieniami do przewozu osób i rzeczy, uprawnienia do obsługi koparek, ładowarek i walców drogowych, a także szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i dotacje na rozkręcenia własnego biznesu. Z takiej pomocy będzie mogło skorzystać 70, mieszkających na terenie powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego, byłych pracowników zakładów JBB w Łysych. Szkolenia zorganizuje Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, która na ten cel dostanie około 1,1 mln zł.

Na terenie powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego, po pożarze w JBB pracę straciło ponad 400 osób. Większość z nich nie może znaleźć nowego zajęcia. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach Zbójna i Turośl. Aby części z nich pomóc w znalezieniu nowej pracy łomżyński NOT zorganizuje specjalnie dla nich kursy i szkolenia.
-  20 bezrobotnych będzie mogło skorzystać z kursów prawa jazdy na kategorie C, C+E i D, wraz z kosztownymi uprawnieniami do przewozu osób i rzeczy – mówi Piotr Grabani, dyrektor biura NOT w Łomży.
Kolejnych 20 byłych pracowników JBB będzie szkoliło się z zakresu obsługi sprzętu ciężkiego – ładowarek, koparek, spychaczy czy walców drogowych, a 30 kobiet ma przejść kurs przedsiębiorczości.
- Na zakończenie panie napiszą biznesplany i 20 najlepszych z nich otrzyma po ok. 25 tys zł na rozkręcenie tej działalności – mówi Grabani.
To nie koniec pomocy. Przez pół roku każda z pań będzie otrzymywała miesięcznie po ok. 600 zł.
- Liczymy, że po tym okresie większość firm będzie już zyskownych,  i dalsza taka pomoc będzie potrzebna tylko dla nielicznych - dodaje.   
Pieniądze na kursy, szkolenia i wsparcie dla przedsiębiorczych pań będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Całość ma kosztować około 1,1 mln zł. Dyrektor biura NOT w Łomży ocenia, że program powinien ruszyć już za kilka dni. W skorzystaniu z takiej pomocy preferowane będą te rodziny w których zarówno mąż i żona pracowali w JBB i po spaleniu się zakładu oboje stracili pracę, albo tam, gdzie były pracownik zakładów był jedynym żywicielem rodziny. Trzecim elementem branym pod uwagę przy rekrutacji uczestników projektu ma być obciążenie rodziny kredytami – zwłaszcza hipotecznymi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę