Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Książka na wakacje

Okazuje się, że czytanie książek może być dobrym sposobem spędzania wolnego czasu... także w Łomży. Na przełomie czerwca i lipca liczba wypożyczanych książek wzrasta – zgodnie mówią panie bibliotekarki. Czytelnicy z Łomży sięgają po klasykę. Jednym z najbardziej poczytnych pisarzy jest... Ignacy Kraszewski, autor m.in. „Starej Baśni” i „Chaty za wsią”. Ogromną popularnością cieszą się również takie pozycje, jak „Ojciec chrzestny” Maria Puzo, „Cień wiatru” Carlosa Zafŏna i powieści Jane Austin. Te ostatnie to tzw. „książki na telefon” Aby je przeczytać musimy je zamówić i cierpliwie czekać.

- Łomżanie wypożyczają więcej książek na początku lata. Wówczas biorą nie po jednej czy dwie, ale cztery, a nawet pięć książek jednocześnie – podają panie bibliotekarki.
Poza klasyką w Łomży popularne są także fantastyka i nowości książkowe. Wzięciem inne „na głowę” bije „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej.
- Biblioteka nie jest już miejscem odwiedzanym tylko wtedy, gdy pada deszcz – mówią zgodnie panie z łomżyńskiej biblioteki.
A zatem jak jest naprawdę z poziomem czytelnictwa w Łomży?
Kierownik działu udostępniania zbiorów, pani Barbara Piotrowska, twierdzi, że nie możemy narzekać ani być pesymistami, ponieważ czytelnictwo w naszym mieście nie jest niższe niż w innych regionach, a tendencje czytelnicze u nas odpowiadają krajowym. Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży zapisanych jest ponad 11 tys. osób.  Połowę czytelników stanowią uczniowie w wieku do 15 lat, a 13% to studenci.

Mimo popularności multimediów, książka w formie tradycyjnej okazuje się być niezastąpiona, zwłaszcza latem... Być może dlatego, że łatwiej jest ją zabrać na plażę niż laptopa, i nie musimy być w zasięgu ;)

A.Ch.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę