Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Kolejne oszczędności na najuboższych

Tym razem cięcia dotknęły dzieci. Posłowie zdecydowali o zmniejszeniu aż o 2,3 mld zł tegorocznych wydatków na świadczenia rodzinne – podała Gazeta Prawna. Za miesiąc ma podjąć decyzję o zamrożeniu progów dochodowych uprawniających do tych świadczeń. A to oznacza, że jeszcze zmniejszy się liczba osób korzystających z zasiłków na dzieci, ale nie z powodu mniejszej biedy... Z niepokojem sytuację obserwuje kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Urzędu Miejskiego w Łomży, Janina Picewicz-Znosko. Od maja Łomża dostaje mniej pieniędzy na wypłatę świadczeń, ale póki co, pieniędzy starcza.

Miesięcznie łomżyńskie biuro płaci świadczeniobiorcom 900 tys. zł, od wojewody dostaje nieco ponad 1 mln. Janina Picewicz-Znosko przynaje, że wydatki na świadczenia rodzinne zmniejszają się.
– Ludzie przeprowadzają się do innych miast, wyjeżdżają za granicę – mówi.
Ale część rodzin przestaje korzystać ze świadczeń rodzinnych z innego powodu.
– Coraz więcej rodzin nie kwalifikuje się do wypłaty zasiłku, bo przekracza próg dochodowy – mówi Picewicz-Znosko.
W stosunku do ubiegłego okresu rozliczeniowego liczba świadczeniobiorców (rodzin, które pobierają zasiłki na dzieci w Łomży) zmniejszyła się o 1,5 tys. Jeżeli faktycznie dojdzie do zamrożenia progów dochodowych, ich liczba jeszcze zmaleje. 
Kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych przypomina, że wszyscy czekali na podniesienie progów dochodowych powyżej 504 zł na osobę w rodzinie, gdy przestał on kwalifikować do pobierania zasiłku już 3-osobową rodzinę, w której oboje rodzice mają najniższe wynagrodzenie. Decyzje odmowne trafiły do rodzin, które przekraczają wymagane kryterium już o 50 zł.
– Progi trzeba podnieść, wszystko idzie do góry, rosną wydatki na dzieci; ale nie tak jak się to robi - o 20 zł, to są po prostu kpiny – podkreśla Janina Picewicz-Znosko. 
Wnioski o świadczenia na nowy okres zasiłkowy należy składać od 1 września. Póki co, łomżyńskie biuro nie ma problemów z płynnością finansową, choć przyznaje, że pracowity  będzie wrzesień – wówczas ruszą wypłaty dodatków na rozpoczęcie roku szkolnego (wnioski o dodatki należy składać w wakacje).
Zasiłki  rodzinne  i dodatki do nich pobiera w Łomży ok. 3 tys. 900 rodzin.

Jak podała Gazeta Prawna, 745 tys. polskich dzieci żyje poniżej minimum egzystencji, zwanego tez minimum biologicznym. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że polskie dzieci są najbardziej narażone na ubóstwo spośród wszystkich krajów UE. Lepiej jest nawet w niezamożnej Bułgarii i Rumunii...

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę