Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

„Mały” jubileusz w wielkim jubileuszu...

Główne zdjęcie
Bp. Stanisław Stefanek święci nowy ołtarz w katedrze

W tysiąc lat po śmierci św. Brunona z Kwerfurtu swój „mały” jubileusz świętuje biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Przed 50. laty 28 czerwca 1959 roku w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie. Dzisiaj, w samo południe w Katedrze, w gronie kilkunastu księży świętujących wraz z nim swoje złote jubileusze kapłaństwa biskup Stanisław Stefanek przewodniczył specjalnej jubileuszowej Mszy świętej. Podczas niej biskup poświęcił też nowy ołtarz pięćsetletniej świątyni.

Bp. Stanisław Stefanek
Bp. Stanisław Stefanek

Bp Stanisław Stefanek bardzo wcześnie odczytał swoje powołanie. Już jako 13-latek (w 1949 roku) wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia.  Lata powojenne to okres wzmożonej wojny władz PRL-u z kościołem, co młody kandydat na księdza odczuwał na własnej skórze. W 1951 roku władze państwowe zlikwidowały Niższe Seminarium, a Stanisław Stefanek „uciekł” świeckiej władzy do nowicjatu zakonnego. To nie skończyło jednak jego osobistej potyczki z władzami PRL-u. Tak  ks bp. Stanisław Stefanek swoje ostatnie dni przed święceniami kapłańskimi:
- W 1959 r. złożyłem śluby wieczyste w Zakonie i przyjąłem święcenia, wówczas subdiakonatu, co oznaczało, że zostałem ostatecznie wpisany na drogę do kapłaństwa. Otrzymałem brewiarz, bo od subdiakonatu obowiązywała modlitwa brewiarzowa. Wtedy to właśnie otrzymałem kartę powołania mnie do wojska. To była pierwsza „branka kleryków do wojska”. Byłem najmłodszy na kursie. Starsi koledzy normalnie szli na szósty rok studiów przygotowywać się do święceń, ja miałem z brewiarzem pójść na dwa lata do wojska. Ten fakt był przedmiotem konsultacji moich Przełożonych z Księdzem Prymasem Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Zaproponowano przyspieszenie święceń kapłańskich, ażeby ochronić mnie przed wojskiem i żebym mógł spełniać swoje obowiązki przyjęte w dniu święceń subdiakonatu w warunkach życia zakonnego, a nie w koszarach. Ksiądz Prymas udzielił mi potrójnej dyspensy: od studiów - nie miałem VI roku studiów; od wieku – dopiero miałem 23 lata i od wymaganych przerw między poszczególnymi święceniami - diakonat otrzymałem w czwartek, a święcenia kapłańskie w niedzielę, 28 czerwca 1959 r.

Tuż po święceniach kapłańskich ks. Stanisław Stefanek rozpoczął studia w sekcji antropologii biblijnej na Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1965 r. obronił pracę magisterską pt. „Pascha w najstarszych tradycjach biblijnych”. Tytuł doktora teologii otrzymał po obronie rozprawy pt: „Mowy Balaama w reinterpretacji prorockiej”.

Biskupia droga ks. Stanisława Stefanka rozpoczęła się w Szczecinie.  4 lipca 1980 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecinie. 24 sierpnia 1980 roku, gdy na wybrzeżu wybuchły strajki, został konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego w katedrze szczecińskiej.
16 lat później - 26 października 1996 r. z woli Ojca Świętego Jana Pała II bp. Stanisław Stefanek  został Biskupem Łomżyńskim.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę