Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pierwsze elementy nowego ołtarza Katedry już w Łomży

O samym świcie w piątek, 12 czerwca, przyjechała z Krakowa do Łomży pierwsza połowa elementów ważącego 16 ton ołtarza z brązu, który ma stanąć w prezbiterium Katedry. Całość ma być złożona w tydzień, do przyszłego piątku, kiedy w świątyni Mszę Świętą jubileuszową w 1000 lat po śmierci św. Brunona z Kwerfurtu pod przewodnictwem prymas Józefa Glempa sprawować będą hierarchowie Episkopatu Polski. Autorem projektu ołtarza jest rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Pierwsze projekty ołtarza zaczęły powstawać jakieś pięć lat temu – wspomina prof. Czesław Dźwigaj. - Zastosowałem gotyzujące formy, bo wnętrze katedry utrzymane jest w stylu gotyckim, ale po montażu całości będzie widać, że to sztuka XXI wieku. Zależało mi, żeby w ołtarzu głównym było dużo ażurów, aby nie zakryć pięknych witraży w prezbiterium i aby wielobarwne witrażowe światło dodawało lekkości około dwunastometrowej konstrukcji.
Centralną figurą w ołtarzu jest ponadnaturalnej wielkości Chrystus Zmartwychwstały nad dynamicznie ukazaną kulą ziemską. Nad nim czuwa Oko Bożej Opatrzności i Duch Święty – gołębica. Zbawiciela, z rozłożonymi dłońmi w pozie ogarniającej świat, otacza blisko 50 postaci świętych i błogosławionych w aureolach z napisami, kogo przedstawiają. Są wśród nich, m.in., patron Katedry św. Michał Archanioł i poprzedni patron św. Jan Chrzciciel, patron Diecezji Łomżyńskiej św. Andrzej Bobola, męczennik z obozu oświęcimskiego św. Maksymilian Maria Kolbe i misjonarz Ziemi Łomżyńskiej św. Brunon z Kwerfurtu, którego 1000-lecie męczeńskiej śmierci właśnie w tym roku uroczyście obchodzimy. Ciekawostkę stanowi fakt, że ażury i postacie ludzkie składane są jak przestrzenne puzzle i zespawane z wielu elementów.
- Ołtarz był odlewany aż w pięciu pracowniach w Krakowie, bo gdyby odlewano go w jednej, to trwałoby to ponad rok i nie zdążylibyśmy z montażem na 19 czerwca – wyjaśnia prof. Czesław Dźwigaj. - Z pierwszymi elementami ołtarza do Łomży przyjechało dwóch rzeźbiarzy i dwóch techników, którymi kieruje współpracujący ze mną od ćwierć wieku Zbigniew Karnas.
Ich praca w pierwszym etapie polega na usunięciu szlifierkami miejsc spawania i dopasowaniu idealnie dziesiątków części do siebie. W poniedziałek lub wtorek do Łomży dojadą pozostałe elementy nastawy ołtarzowej.
Pojawienie się ołtarza głównego w prezbiterium 500-letniej Katedry to kolejne dzieło prof. Czesława Dźwigaja i jego współpracowników. Wcześniej dokonali oni, m.in., konserwacji ołtarza i wnętrza kaplicy Matki Boskiej Łomżyńskiej i kaplicy Najświętszego Sakramentu. Dziełem ich umysłów i rąk są stacje Drogi Krzyżowej oraz naścienny ołtarz w nawie południowej z olbrzymim  orłem i popiersiem papieża Jana Pawła II. Na wykończenie czeka jeszcze podziemna krypta pod prezbiterium, w której znajdzie się, m.in., trumna ze szczątkami budowniczego Katedry ks. Jana Wojsławskiego. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę