Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Szpitalne jubileusze i certyfikaty...

Główne zdjęcie
Marek Krupiński (dyrektor generalny UNICEF Polska) wręcza certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku" dr Bożenie Florczyk ordynator oddziału noworodkowego

Szpital Wojewódzki w Łomży ponownie może poszczycić się certyfikatem Szpitala Przyjaznego Dziecku. Po raz pierwszy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF przyznała mu go w 2000 roku. W kwietniu bieżącego roku szpital pomyślnie przeszedł recertyfikację. - To nie jest zwyczajny tytuł. To oznacza, że ten szpital stoi na najwyższym światowym poziomie i że spełnia światowe kryteria – mówił Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, podkreślając, że certyfikat dotyczy całego szpitala, a nie tylko oddziału noworodkowego. Wręczenie certyfikatu odbyło się podczas uroczystości zorganizowany z okazji jubileuszu 10-lecia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i 10-lecie oddziału urologicznego tego szpitala. Na specjalną konferencję naukową do Łomży przyjechały sławy urologiczne z Polski i zagranicy.

Krystyna Wróblewska i Teresa Steckiewicz
Krystyna Wróblewska i Teresa Steckiewicz
Od lewej: dr Telesfor Saracyn, Krystyna Wróblewska, Jan Bajno i dr Marian Jaszewski
Od lewej: dr Telesfor Saracyn, Krystyna Wróblewska, Jan Bajno i dr Marian Jaszewski
Dr Telesfor Saracyn (w tle) i dr Wiesław Wendrlich
Dr Telesfor Saracyn (w tle) i dr Wiesław Wendrlich
Ordynator Urologii dr Telesfor Saracyn
Ordynator Urologii dr Telesfor Saracyn
Dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski
Dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski

Otwarcie nowego budynku szpitala przy Al. Piłsudskiego w Łomży miało miejsce 27 września 1996 roku. Przez trzy kolejne lata przenoszone tu były kolejne oddziały ze „starego szpitala” oraz uruchamiane nowe, specjalistyczne oddziały, dotychczas nieistniejące w regionie łomżyńskim. Ostatnie oddziały przeprowadziły się z ul. Marii Curie Skłodowskiej na Al. Piłsudskiego w 1999 roku. Wtedy też szpital został samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej i zyskał miano Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – stąd dzisiejszy jubileusz.
Podczas uroczystości pamiątkowe dyplomy i podziękowania z rąk dyrekcji szpitala odebrali lekarze, samorządowcy i politycy, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju tego szpitala. Wśród odznaczonych był m.in. dr Wiesław Wenderlich – „od zawsze przewodniczący rady ordynatorów” - mówił, o już emerycie, dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski. To właśnie dr Wenderlich pozwolił sobie na kilka słów dygresji i w imieniu tych którym dziękowano podziękował.
-  20 lat trwała budowa szpitala. Decyzję o tym podjęły władze komunistyczne, które jak wiemy zajmowały się głównie prześladowaniem ludności. Międzyczasie ekipa Gierka znalazła czas aby utworzyć województwo łomżyńskie w którym zlokalizowano szpital.(...)  Ja dobrze wspominam te czasy. Cechowała nas wzajemna życzliwość. Każdy się cieszył z nowych oddziałów. I temu wspólnemu wysiłkowi możemy zawdzięczać, że szpital w chwili otwarcia był najnowocześniejszą placówką w regionie -  mówił zasłużony dla łomżyńskiej medycyny, ale nie tylko dla niej, Wiesław Wenderlich, za co odebrał gromkie brawa.       

Urologia w Łomży
Jednym z „nowych” oddziałów była urologia. Oddział w 1999 roku utworzył dr Telesfor Saracyn, ówczesny lekarz wojskowy w Łomży.
- Początki były trudne, byłem jedynym urologiem, uczyłem się sam i szkoliłem kadrę – wspominał w rozmowie z Radiem Nadzieja założyciel i ordynator urologii.
- To był moment szczególny, bo wchodziliśmy w zupełnie nowe realia,  była reforma, dlatego niepokój był podwójny – wspomina i przyznawał, że „chyba nie podjąłby się po raz drugi tego zadania”.

Przez kolejne lata urologia w łomżyńskim szpitalu się rozwijała, przybywało lekarzy i sprzętu, odbywały się też coraz bardziej skomplikowane zabiegi i operacje. Oddział dostrzeżony został w kraju dzięki wprowadzeniu tu nowych metod leczenia, które nie były powszechnie stosowane.
- Pierwszą taką metodą było rozkruszanie złogów falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo, tzw. ESWL; gabinet ruszył 4 grudnia 1998 roku – mówił dr Telesfor Saracyn.
Następną, wprowadzoną na oddziale, były badania urodynamiczne.
- Umożliwiają one diagnozę nietrzymania moczu, moczenia nocnego u dzieci, sposobów oddawania moczu po urazach kręgosłupa i wielu innych schorzeniach dotyczących ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego – wyjaśniał szef urologii.

Dr Saracyn z dumą wspominał, że  przed 3 laty łomżyńska urologia otrzymała nagrodę europejską w Bukareszcie (razem z prof. Koziakiem z Siedlec) za opracowanie nowej metody pęcherza zastępczego jelitowego. Oddział, jako jedyny do tego roku, a pierwszy w województwie ze szpitali równorzędnych, otrzymał akredytację pozwalającą na kształcenie lekarzy, którzy specjalizują się w urologii. Dr Saracyn wskazywał także na dobrą współpracę łomżyńskiej urologii z oddziałami w Olsztynie, Siedlcach, Ciechanowie, klinikami w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy czy Poznaniu.
- Odnosimy sukcesy dzięki pracy całego zespołu, a tym zespołem mogę pochwalić się w Polsce – mówił dr Saracyn, podkreślając ogromną rolę pielęgniarek w procesie leczenia pacjentów.

Obchody 10-lecia istnienia oddziału otworzyła (o godz. 11) sesja naukowa pielęgniarek. O godz. 13 odbyło się uroczyste otwarcie zjazdu, połączone z jubileuszem 10-lecia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, po którym rozpocznie się sesja naukowa dla lekarzy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in.: krajowy konsultant w dziedzinie urologii, prof. dr hab. Andrzej Borówka,  przewodniczący Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. Dr hab. Marek Sosnowski, a także: kierownik kliniki urologii szpitala MSWiA w Warszawie, naczelny urolog Akademii Medycznej w Grodnie, konsultant urologii wojskowej i ordynatorzy z ważnych ośrodków urologicznych w Polsce – z Kościerzyny, Gdyni, Olsztyna.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę