wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Szpitalne jubileusze i certyfikaty...

Szpital Wojewódzki w Łomży ponownie może poszczycić się certyfikatem Szpitala Przyjaznego Dziecku. Po raz pierwszy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF przyznała mu go w 2000 roku. W kwietniu bieżącego roku szpital pomyślnie przeszedł recertyfikację. - To nie jest zwyczajny tytuł. To oznacza, że ten szpital stoi na najwyższym światowym poziomie i że spełnia światowe kryteria – mówił Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, podkreślając, że certyfikat dotyczy całego szpitala, a nie tylko oddziału noworodkowego. Wręczenie certyfikatu odbyło się podczas uroczystości zorganizowany z okazji jubileuszu 10-lecia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i 10-lecie oddziału urologicznego tego szpitala. Na specjalną konferencję naukową do Łomży przyjechały sławy urologiczne z Polski i zagranicy.

Marek Krupiński (dyrektor generalny UNICEF Polska) wręcza certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku" dr Bożenie Florczyk ordynator oddziału noworodkowego
Marek Krupiński (dyrektor generalny UNICEF Polska) wręcza certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku" dr Bożenie Florczyk ordynator oddziału noworodkowego
Krystyna Wróblewska i Teresa Steckiewicz
Krystyna Wróblewska i Teresa Steckiewicz
Od lewej: dr Telesfor Saracyn, Krystyna Wróblewska, Jan Bajno i dr Marian Jaszewski
Od lewej: dr Telesfor Saracyn, Krystyna Wróblewska, Jan Bajno i dr Marian Jaszewski
Dr Telesfor Saracyn (w tle) i dr Wiesław Wendrlich
Dr Telesfor Saracyn (w tle) i dr Wiesław Wendrlich
Ordynator Urologii dr Telesfor Saracyn
Ordynator Urologii dr Telesfor Saracyn
Dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski
Dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski

Otwarcie nowego budynku szpitala przy Al. Piłsudskiego w Łomży miało miejsce 27 września 1996 roku. Przez trzy kolejne lata przenoszone tu były kolejne oddziały ze „starego szpitala” oraz uruchamiane nowe, specjalistyczne oddziały, dotychczas nieistniejące w regionie łomżyńskim. Ostatnie oddziały przeprowadziły się z ul. Marii Curie Skłodowskiej na Al. Piłsudskiego w 1999 roku. Wtedy też szpital został samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej i zyskał miano Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – stąd dzisiejszy jubileusz.
Podczas uroczystości pamiątkowe dyplomy i podziękowania z rąk dyrekcji szpitala odebrali lekarze, samorządowcy i politycy, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju tego szpitala. Wśród odznaczonych był m.in. dr Wiesław Wenderlich – „od zawsze przewodniczący rady ordynatorów” - mówił, o już emerycie, dyrektor szpitala dr Marian Jaszewski. To właśnie dr Wenderlich pozwolił sobie na kilka słów dygresji i w imieniu tych którym dziękowano podziękował.
-  20 lat trwała budowa szpitala. Decyzję o tym podjęły władze komunistyczne, które jak wiemy zajmowały się głównie prześladowaniem ludności. Międzyczasie ekipa Gierka znalazła czas aby utworzyć województwo łomżyńskie w którym zlokalizowano szpital.(...)  Ja dobrze wspominam te czasy. Cechowała nas wzajemna życzliwość. Każdy się cieszył z nowych oddziałów. I temu wspólnemu wysiłkowi możemy zawdzięczać, że szpital w chwili otwarcia był najnowocześniejszą placówką w regionie -  mówił zasłużony dla łomżyńskiej medycyny, ale nie tylko dla niej, Wiesław Wenderlich, za co odebrał gromkie brawa.       

Urologia w Łomży
Jednym z „nowych” oddziałów była urologia. Oddział w 1999 roku utworzył dr Telesfor Saracyn, ówczesny lekarz wojskowy w Łomży.
- Początki były trudne, byłem jedynym urologiem, uczyłem się sam i szkoliłem kadrę – wspominał w rozmowie z Radiem Nadzieja założyciel i ordynator urologii.
- To był moment szczególny, bo wchodziliśmy w zupełnie nowe realia,  była reforma, dlatego niepokój był podwójny – wspomina i przyznawał, że „chyba nie podjąłby się po raz drugi tego zadania”.

Przez kolejne lata urologia w łomżyńskim szpitalu się rozwijała, przybywało lekarzy i sprzętu, odbywały się też coraz bardziej skomplikowane zabiegi i operacje. Oddział dostrzeżony został w kraju dzięki wprowadzeniu tu nowych metod leczenia, które nie były powszechnie stosowane.
- Pierwszą taką metodą było rozkruszanie złogów falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo, tzw. ESWL; gabinet ruszył 4 grudnia 1998 roku – mówił dr Telesfor Saracyn.
Następną, wprowadzoną na oddziale, były badania urodynamiczne.
- Umożliwiają one diagnozę nietrzymania moczu, moczenia nocnego u dzieci, sposobów oddawania moczu po urazach kręgosłupa i wielu innych schorzeniach dotyczących ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego – wyjaśniał szef urologii.

Dr Saracyn z dumą wspominał, że  przed 3 laty łomżyńska urologia otrzymała nagrodę europejską w Bukareszcie (razem z prof. Koziakiem z Siedlec) za opracowanie nowej metody pęcherza zastępczego jelitowego. Oddział, jako jedyny do tego roku, a pierwszy w województwie ze szpitali równorzędnych, otrzymał akredytację pozwalającą na kształcenie lekarzy, którzy specjalizują się w urologii. Dr Saracyn wskazywał także na dobrą współpracę łomżyńskiej urologii z oddziałami w Olsztynie, Siedlcach, Ciechanowie, klinikami w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy czy Poznaniu.
- Odnosimy sukcesy dzięki pracy całego zespołu, a tym zespołem mogę pochwalić się w Polsce – mówił dr Saracyn, podkreślając ogromną rolę pielęgniarek w procesie leczenia pacjentów.

Obchody 10-lecia istnienia oddziału otworzyła (o godz. 11) sesja naukowa pielęgniarek. O godz. 13 odbyło się uroczyste otwarcie zjazdu, połączone z jubileuszem 10-lecia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, po którym rozpocznie się sesja naukowa dla lekarzy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in.: krajowy konsultant w dziedzinie urologii, prof. dr hab. Andrzej Borówka,  przewodniczący Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. Dr hab. Marek Sosnowski, a także: kierownik kliniki urologii szpitala MSWiA w Warszawie, naczelny urolog Akademii Medycznej w Grodnie, konsultant urologii wojskowej i ordynatorzy z ważnych ośrodków urologicznych w Polsce – z Kościerzyny, Gdyni, Olsztyna.

200114015929.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę