Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z www.tvp.pl

Przez 280 zł wójt może stracić stanowisko i pensję

Przez 280 złotych wójt gminy Śniadowo może stracić posadę. To dieta, jaką wójt zarobił będąc sekretarzem miejscowej spółdzielni kółek rolniczych. Funkcję pełnił mimo, że zabraniają tego przepisy. Zasiadania w radach nadzorczych zabraniają samorządowcom przepisy antykorupcyjne. Wójt nie przypuszczał, że kółka rolnicze są traktowane tak samo jak duża dochodowa spółka. Przez 280 złotych może stracić stanowisko i pensję - 5 tysięcy miesięcznie.

Jak wyjaśnia Andrzej Zaremba, wójt gminy Śniadowo - Nie jest to suma, na którą się chciałem połaszczyć. Wyszło to z nieuwagi, niedbalstwa, jednocześnie z mej nieświadomości.

Diety nie wykazał nawet w oświadczeniu majątkowym, choć ujął ją w rocznym zeznaniu podatkowym. Radni gminy, którzy teraz powinni odwołać wójta, odmówili tego. - Po prostu mieli sygnały od swych wyborców, żeby nie odwoływać. Żeśmy wójta nie powoływali, nie będziemy go odwoływać - taka była wola radnych – powiedział Zdzisław Zaremba, przewodniczący Rady Gminy Śniadowo.

Za nich decyzję podejmie wojewoda podlaski. Na razie czeka na oficjalne stanowisko radnych. Jak mówi Jolanta Gadek, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego - Jeżeli rada nie podjęła uchwały o wygaszeniu mandatu wójta, wojewoda podlaski, po powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, wyda rozporządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu tegoż wójta.

Rada Gminy może odwołać się od tej decyzji do sądu administracyjnego. I tak się pewnie stanie. Radni nie chcą ponownych wyborów w połowie kadencji. Jak mówi Zdzisław Zaremba - Jeżeli społeczność tego chce i nam daje jako radnym sygnały, żebyśmy tego nie robili, żeby wójt został, myślę, że warto.

Procedura może potrwać nawet rok. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

źródło: Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę