Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 listopada 2024 napisz DONOS@

Szkolne prace posłów

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakłada, że samorząd bez likwidacji szkoły będzie mógł ją przekazać do prowadzenia innemu organowi np. stowarzyszeniu lub fundacji. W sejmowej podkomisji nadzwyczajnej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego - jak poinformował MEN - „aprobatę posłów uzyskał między innymi zapis chroniący małe wiejskie szkoły przed likwidacją z powodów ekonomicznych”. Po wejściu nowelizacji w życie jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła, nie likwidując szkoły, przekazać ją na przykład stowarzyszeniu rodziców. Przejęta od samorządu placówka będzie nadal publiczna, czyli bezpłatna i dostępna dla każdego ucznia. - Jakość pracy przekazanej szkoły będzie kontrolowana przez państwowy nadzór pedagogiczny, tak jak w przypadku innych szkół – podkreśla MEN.


 




Zmianom sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Liberalizacja prawa oświatowego sprawi, że coraz więcej gmin - z powodu chęci zaoszczędzenia wydatków na prowadzenie szkół - będzie korzystało z tej możliwości – uważa Sławomir Broniarz, prezes ZNP.  Na konferencji prasowej 12 stycznia br. zapowiedział, że jeśli rząd nie wycofa się z zapisów ułatwiających przekazywanie publicznych szkół prowadzonych przez samorząd innym podmiotom, Związek rozważy zwrócenie się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie tej ustawy.

- Przekazywanie szkół nie dotyczy, jak twierdzi MEN, jedynie małych szkół zagrożonych likwidacją, bowiem ustawa nie precyzuje wielkości szkoły, którą samorząd będzie mógł oddać organizacji pozarządowej. MEN wprowadza więc opinię publiczną w błąd – stwierdził szef ZNP.

Związek obawia się, że uproszczenie procedury przekazywania publicznych szkół dotkliwie odczują nauczyciele i pracownicy szkolnej administracji i obsługi. W szkołach prowadzonych przez inne organy niż samorząd nie obowiązują bowiem zapisy Karty nauczyciela.

Jak podkreślił Broniarz, problemu niedoinwestowania edukacji w Polsce nie można rozwiązać poprzez pozbywanie się przez samorządy odpowiedzialności za edukację, bo szkoły prowadzone przez inne podmioty są dla gmin po prostu tańsze, co nie znaczy, że lepsze dla uczniów i nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi w szkołach kampanię pod hasłem "Nie dajmy popsuć naszej szkoły", której celem jest m.in. pokazanie negatywnych konsekwencji przekształcania szkół.

Z grudniowych badań CBOS wynika, że większość Polaków (68 proc.) uważa, że jeśli samorząd nie radzi sobie z utrzymaniem szkoły powinien ją przekazywać innym organom. Dla większości ankietowanych (92 proc.) warunkiem przekazania placówki jest to, że szkoła musi pozostać bezpłatna.

Zdaniem Krzysztofa Brosza z Grupy Doradztwa i Treningu Invent, współautora raportu z badań szkół publicznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe i samorządy, „przekazanie szkół stowarzyszeniom jest czasem koniecznością i wyborem mniejszego zła zamiast likwidacji”. Może jednak być też świadomą decyzją gminy, która szuka oszczędności i chce poprawić jakość edukacji.

Jego zdaniem, idealny model, który rekomenduje samorządom, to przekazanie szkoły stowarzyszeniu w momencie, gdy samorząd jest w stabilnej sytuacji finansowej i chce poprawić zarządzanie edukacją. Jak podkreśla, "dzięki przekazaniu szkoły można obejść Kartę Nauczyciela, nielogiczny sposób naliczania subwencji". Jednak, aby zmiany się powiodły, samorząd musi inwestować w oświatę.

- Rezygnacja z Karty Nauczyciela jest dobrym rozwiązaniem, ale w sytuacji gdy samorząd będzie przekazywał pieniądze dla nauczycieli na prawdziwie motywujący dodatek i będzie chciał inwestować w infrastrukturę – podkreślili autorzy badania.

Przekazanie szkoły w sytuacji, gdy gmina jest w złej sytuacji finansowej, tylko po to, aby wykorzystywać pewne pozytywne aspekty przekształcenia, nie poprawi sytuacji w gminnej oświacie.


/amk/

Więcej na ten temat:
Dobra szkoła

Lekcja rachunków


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę