Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Konferencja prasowa dotycząca projektu "Uzdrowisko Augustów"

Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wziął udział w konferencji prasowej, która odbyła się w Białostockim Przedsiębiorstwie Usług Socjalnych sp. zoo w Augustowie i dotyczyła projektu budowy Augustowskiego Centrum Kongresowo-Targowego „Dom Zdrojowy”. Oprócz Wojewody Podlaskiego w konferencji prasowej udział wzięli poseł na Sejm RP Leszek Cieślik, prezes Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych sp.zoo Mirosław Puzyrewski oraz pełnomocnik zarządu tej spółki ds. inwestycji Zbigniew Huszcza. Uczestnicy konferencji poinformowali, że projekt budowy Augustowskiego Centrum Kongresowo – Targowego „Dom Zdrojowy” został wpisany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na listę indykatywną Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Koszt inwestycji wyniesie 65,10 mln zł (w tym dofinansowanie z PO RPW 48 proc., środki własne spółki to 3,5 proc., reszta środków pochodzić będzie ze Skarbu Państwa).

- To bardzo dobra wiadomość, gdyż oznacza ona, że wnioskodawcy nie będą musieli ubiegać się o środki w konkursie, gdyż projekt znalazł się na liście indykatywnej – powiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. - Dzięki tej inwestycji znacząco wzrośnie potencjał turystyczny Augustowa oraz całego województwa podlaskiego. Poza tym realizacja tej inwestycji oznacza miejsca pracy dla mieszkańców regionu oraz zlecenia dla tutejszych firm.

- Co ważne, ta inwestycja powstanie praktycznie w całości ze środków pochodzących z zewnątrz, nie finansowanych przez samorząd, a przecież przyciągnie do miasta turystów – powiedział poseł na Sejm RP Leszek Cieślik.

Przedmiotem projektu jest budowa wielofunkcyjnego obiektu – Augustowskiego Centrum Kongresowo – Targowego „Dom Zdrojowy” wraz z budową infrastruktury komunikacyjnej i zagospodarowaniem przyległego terenu. Projektowany trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 8.000 m2 będzie posiadał część konferencyjno-szkoleniową, rekreacyjną i administracyjną oraz centrum promocji turystyki.

Realizacja projektu w znacznym stopniu wpłynie na osiągnięcie wskaźników PO RPW w zakresie liczby uruchomionych /zmodernizowanych obiektów wystawienniczych i konferencyjnych, powierzchni uruchomionych/ zmodernizowanych obiektów wystawienniczych i konferencyjnych. W efekcie realizacji projektu nastąpi wzrost atrakcyjności turystycznej Augustowa i całego regionu, wydłużenie okresu turystycznego w regionie, poszerzenie oferty usługowej w zakresie turystyki konferencyjnej i uzdrowiskowej, wzrost liczby osób korzystających z usług sanatoryjnych i leczniczych, wzrost zatrudnienia dzięki nowym inwestycjom w uzdrowisku Augustów oraz wzrost przychodów z turystyki. Nowoczesne centrum szkoleniowo-kongresowe będzie miejscem organizacji krajowych szkoleń i kongresów, ale też - ze względu na położenie - będzie również stwarzać doskonałą okazję do organizacji wspólnych przedsięwzięć z partnerami z Litwy i Białorusi.

Jak poinformował Zbigniew Huszcza, w połowie sierpnia zostanie podpisana preumowa na realizację projektu z PARP.

Przypomnijmy, że projekt budowy Augustowskiego Centrum Kongresowo-Targowego „Dom Zdrojowy” ma być elementem programu rozwoju Augustowa w oparciu o jego walory uzdrowiskowe, co zapowiedział Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna 24 marca podczas pobytu w Augustowie i ogłoszenia nowego wariantu przebiegu obwodnicy Augustowa przez Raczki. Od tamtej pory trwały prace nad sporządzeniem projektu. Białostockie Przedsiębiorstwo Usług Socjalnych, które w chwili ogłoszenia przez członków rządu programu rozwoju Augustowa było firmą podległą Wojewodzie, zostało na mocy decyzji Ministra Skarbu Państwa skomercjalizowane i oficjalnie zarejestrowane, dzięki czemu może występować w charakterze beneficjenta.

Budowa wspomnianego centrum kongresowo-targowego jest pierwszym etapem projektu „Uzdrowisko Augustów”. Kolejne etapy przewidują budowę dodatkowej bazy noclegowej oraz rozbudowę zakładu przyrodniczo-leczniczego.


na podstawie inf. PUW


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę