Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Konferencja prasowa Kol. Wojciecha Dzierzgowskiego, prezesa ZW PSL

Konferencja prasowa Kol. Wojciecha Dzierzgowskiego, prezesa ZW PSL poświęcona "Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011" 22 lipca w siedzibie ZW PSL w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa Kol. Wojciecha Dzierzgowskiego, prezesa ZW PSL poświęcona "Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011". Udział w konferencji wzięli także Krzysztof Chlebowicz, burmistrz Tykocina i Zdzisław Dąbrowski, wójt Trzciannego Poniżej treść listu ZW PSL w Białymstoku skierowanego do Grzegorza Schetyny, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Pan
Grzegorz SCHETYNA
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

W związku z licznymi informacjami medialnymi o planowanej nowelizacji Uchwały RM w sprawie ustanowienia Programu Wieloletniego pod nazwą "NARODOWY PROGRAM PRZEBUDOWY DRÓG LOKALNYCH 2008-2011", mówiącymi między innymi o planowanym nowym, na innych niż dotychczas zasadach, podziale środków alokacji między poszczególne województwa, z uwzględnieniem powierzchni województw, ich liczby ludności oraz łącznej długości znajdujących się na ich obszarze dróg gminnych i powiatowych o twardej nawierzchni - uprzejmie proszę - jako partner koalicyjny o zachowanie dotychczasowego podziału środków dotacji pomiędzy województwa.

Prośbę swoją uzasadniam obawą o zmniejszenie dotacji dla województwa podlaskiego, które posiada wskaźnik gęstości dróg o twardej nawierzchni 52,9 km/100 km2 przy średniej krajowej 79,9 km/100 km2. Województwo nasze zajmuje 15 miejsce w kraju pod tym względem co jednocześnie oznacza bardzo duże potrzeby w zakresie modernizacji i budowy dróg.

Województwo podlaskie posiada wiele atutów predysponujących je w pierwszej kolejności do realizacji celów Programu, których nie posiadają inne województwa, np:

  • intensywnie rozwija się tutaj rolnictwo a głównie chów bydła i produkcja mleka około 2 mld kg rocznie co stanowi ponad 20% krajowej kwoty mlecznej;
  • dynamicznie rozwija się przetwórstwo mleka, znajdują się tutaj największe zakłady "MLEKPOL" Grajewo i MLEKOWITA Wysokie Mazowieckie;
  • rośnie ruch turystyczny ze względu na niepowtarzalne gdzie indziej walory przyrodniczo - krajobrazowe oraz zróżnicowanie narodowościowe i kulturowe;
  • znajdują się tutaj 4 parki narodowe, w tym Białowieski Park Narodowy - jedyny w Polsce obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery;
  • jest granicą wewnętrzną ale i zewnętrzną Unii Europejskiej.

Wymienione atuty predysponują do realizacji celów Programu mających na względzie zwiększenie płynności ruchu i poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz tworzenie powiązań sieci dróg prowadząc do zwiększenia dostępności lokalnych ośrodków gospodarczych. Transport mleka bezpośrednio z gospodarstw do zakładów odbywa się po drogach gminnych i powiatowych, które obecnie są w złym stanie technicznym i wymagają budowy nawierzchni. Transport gotowych produktów wymaga powiązania z siecią dróg wojewódzkich i krajowych. Rosnący ruch turystyczny zobowiązuje do zwiększenia jego płynności i poprawy bezpieczeństwa komunikacyjnego. Ochrona granicy wewnętrznej i zewnętrznej UE wymaga szybkiego przemieszczania służb i straży w celu zapewnienia skuteczności działań.

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie prośby i zachowanie dotychczasowego podziału środków dotacji pomiędzy województwa.

ZW PSL w Białymstoku
Białystok, 22 lipca 2009 r.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę